14 czerwca (piątek), o godz. 13. 00 - wykład „Asterix i Celtowie".
„Asterix i Goci", „Asterix u Brytów", „Asterix i Normanowie", „Asterix u Helwetów", „Asterix u Belgów"... a gdyby tak „Asterix i Celtowie"? Ile w popularnym komiksie (i filmach) fantazji autorów, ile odniesień (nie zawsze dziś czytelnych) do rzeczywistości drugiej połowy XX wieku, a ile rzeczywistych nawiązań do świata starożytnych Celtów?
Twórcy komiksu: René Goscinny i Albert Uderzo prowadzili rzetelną kwerendę, odwołując się do ustaleń archeologów i historyków oraz umieszczając w swych dziełach zabytki znane z kolekcji muzealnych. Na wykładzie będzie mowa zarówno o archeologii wojowniczych Celtów, jak i o współczesnych wątkach popkulturowych.
O życiu Celtów można również dowiedzieć się z tego filmu:
16 czerwca (w niedzielę), o godz. 12.00 - wykład „Starożytne wojowniczki i ich groby"
Gdy archeolodzy natrafiają w grobie na szczątki kobiety oraz broń, najprostsze skojarzenie każe myśleć o wojowniczkach, Amazonkach, walkiriach ... Tymczasem wytłumaczeń tego faktu może być wiele. Owszem, przekazy autorów starożytnych wspominają niekiedy o kobietach-wojowniczkach, ale uwarunkowania kulturowe i religijne oraz analogie etnograficzne pozwalają na wskazanie innych ścieżek interpretacyjnych.
Sięgniemy do przykładów z różnych kontynentów i różnych czasów by pokazać, że rzeczywistość może być dużo bardziej złożona, niż się to początkowo wydaje.
Przewodnikiem po barbarzyńskiej Europie okresu celtyckiego i rzymskiego, będzie dr hab. Tomasz Bochnak, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego – archeolog, badacz słynnego celtyckiego oppidum Bibracte w Burgundii, uczestnik licznych ekspedycji archeologicznych na terenie Polski, Francji i Rumunii.
Tomasz Bochnak jest europejskiej klasy specjalistą w zakresie uzbrojenia z okresu celtyckiego i rzymskiego i autorem lub współautorem ponad stu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Na co dzień pracuje w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Wstęp wolny.