Poniedziałek, 21 kwietnia
Imieniny: Bartosza, Feliksa
Czytających: 13072
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Teren ujęcia wody w Dąbrowicy na sprzedaż

Sobota, 2 grudnia 2017, 7:48
Aktualizacja: Niedziela, 3 grudnia 2017, 7:49
Autor: WAC
Region: Teren ujęcia wody w Dąbrowicy na sprzedaż
Fot. Użyczone
Gmina Mysłakowice wystawiła na sprzedaż w drodze przetargu trzy działki, na których znajdują się zabudowania ujęcia wody Grabarów należące do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „Wodnik”. Czy ewentualna zmiana właściciela terenu może skutkować podwyżką cen wody?

To już druga próba sprzedaży tego terenu przez gminę Mysłakowice. Pierwsza zakończyła się niepowodzeniem, gdyż brak było chętnych nabywców gruntów w Dąbrowicy. Teraz za trzy działki o łącznej powierzchni 12,8 hektara gmina chciałby otrzymać 1,2 miliona złotych. Na zbywanym gruncie znajdują się, między innymi: część studni szybowych „Wodnika” oraz część stawów infilitracyjnych.

Wójt gminy Mysłakowice Michał Orman nie ukrywa, że optymalnym rozwiązaniem byłoby gdyby ten teren kupił „Wodnik”. - Od dwóch lat prowadzimy na ten temat negocjacje ze spółką, jednak jak do tej pory nie możemy dojść do porozumienia – mówi M. Orman. Rozbieżności dotyczą kwestii ceny oraz obszaru jaki chciałby nabyć „Wodnik”.

- My chcielibyśmy sprzedać ten teren w całości, zaś przedsiębiorstwo byłoby skłonne kupić tylko obszar (około 8 hektarów), na którym znajdują się obecnie jego obiekty. W świetle informacji o planowanych inwestycjach spółki nie do końca rozumiem takie podejście, gdyż kupno trzech działek dałoby „Wodnikowi” rezerwę gruntu na ewentualna rozbudowę ujęcia. Co do ceny to wynika ona z wyceny rzeczoznawcy i sprzedając te działki za niższą kwotę mógłbym się narazić na zarzuty o niegospodarność – wyjaśnia wójt.

Jak zapewnia rzecznik prasowy spółki Zbigniew Rzońca, ewentualna sprzedaż gruntów, na których działa ujęcie Grabarów nie będzie miała wpływu na ceny wody. Z. Rzońca wątpi przy tym, że znajdzie się kupiec na obszar w Dąbrowicy. - Od 2007 r. spółka posiada na tych działkach służebność gruntową na czas nieokreślony – wyjaśnia Z. Rzońca. - Ewentualny kupiec nie będzie więc mógł dysponować działkami w sposób nieograniczony. Ze względu na ochronę jednolitych części wód powierzchniowych i jednolitych części wód podziemnych nie będzie mógł także dokonać tam praktycznie niemal żadnych inwestycji. Na każdą ewentualną pracę zobowiązany będzie uzyskać zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Dla zbywanych przez samorząd terenów w nowym prawie wodnym wymagana jest strefa ochrony bezpośredniej - dodaje.

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
610
Tak
74%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Zamek, który zamkiem już nie jest. Ruiny w Starej Kamienicy
 
Aktualności
Szansa na ratunek dla dworca w Lubawce
 
Aktualności
Zamknięte zbiorniki w Cieplicach i Sobieszowie
 
Piłka nożna
Za słabi na... Gacie
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group