Warsztaty lawinowe to wydarzenie, które co roku przyciąga coraz więcej osób chcących zdobywać wiedzę i doskonalić swoje umiejętności w realnych, górskich warunkach. W tym roku trwały dwa dni i zostały po raz pierwszy rozbudowane o serię wykładów o tematyce górskiej i lawinowej, w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym KPN w Sobieszowie.
Część praktyczna, w której wzięło łącznie udział ponad 250 osób odbywała się przy Schroniskach PTTK Samotnia i Strzecha Akademicka. W programie znalazły się: panel teoretyczny z ratownikami Grupy Karkonoskiej GOPR i pracownikami KPN, lawinowe ABC: poszukiwanie detektorem, sondowanie, odkopanie, pierwsza pomoc w przypadku hipotermii, partnerskie ratownictwo lawinowe, analiza stabilności pokrywy śniegu.
Nie zabrakło także psów ratowniczych GOPR, które jak zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie swoją skutecznością i zgraniem z przewodnikami.
Warsztaty to nie tylko ćwiczenia – to możliwość zdobycia praktycznych umiejętności, ale i wymiany doświadczeń z ludźmi, których łączy pasja do gór - informują GOPR - owcy. - Każdy element programu – zarówno część teoretyczna, jak i zajęcia w terenie – jest równie ważnym krokiem w stronę większej świadomości i bezpieczeństwa w górach.
Warsztaty noszą imię Andrzeja "Sokoła" Sokołowskiego – instruktora GOPR, członka służby śniegowo-lawinowej i pasjonata gór. Był nie tylko pomysłodawcą i organizatorem pierwszej edycji tego wydarzenia, ale również osobą, która swoją wiedzą i zaangażowaniem kształtowała ratownictwo górskie w Karkonoszach. Jego wkład w działalność górską, edukację oraz popularyzację wiedzy o bezpieczeństwie na stałe wpisały się w historię polskich gór. Niestety przed kilku laty wraz z zona geolożka Roksana Knapik "Sokół" zginał zasypany przez lawinę. Warsztaty są hołdem dla jego pamięci i kontynuacją misji, którą zapoczątkował.