Budowa nowego obiektu oświatowego w Podgórzynie trwała niespełna półtora roku. Jej koszt to około 21 milionów złotych. Gmina na ten cel otrzymała dotację unijną w wysokości 9 milionów złotych, w ramach jeleniogórskiego ZIT. Resztę samorząd pozyskał poprzez emisję obligacji.
choć nie zostały jeszcze oficjalnie otwarte budynki Zespołu Szkolno – Przedszkolnego już funkcjonują. Zostały oddane do użytku 15 listopada ubiegłego roku. Przedszkolaki pojawiły się w nowych salach 3 grudnia, zaś uczniowie po raz pierwszy zasiedli w ławkach szkolnych 14 stycznia.
Nowy obiekt szkolno - przedszkolny robi imponujące wrażenie. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ponad 4,6 tysiąca metrów kwadratowych. W części szkolnej znajduje się: 14 klasopracowni, pracownia przyrodnicza, biblioteka z czytelnią, aula, nowoczesna kuchnia ze stołówką, szatnie, cztery pomieszczenia świetlicowe, a także gabinety: pielęgniarki, logopedyczny oraz do terapii specjalistycznej. W skrzydle przedszkolnym jest między innymi sześć sal dla maluchów oraz sypialnia dla najmłodszych dzieci i aula.
Sale i korytarze w budynku są przestronne i pomalowane na ciepłe, pastelowe kolory. Dzięki pasywnemu systemowi ogrzewania, w kompleksie jest bardzo ciepło. Obiekt jest ogrzewany energią z wnętrza ziemi pozyskiwaną z 27 odwiertów. Co ważne - nowa szkoła jest obiektem bez barier. Nie ma w nim progów, za to zadbano, aby wszystkie otwory drzwiowe były szerokie tak, by można było przejechać wózkiem. W obiekcie zamontowano też windę, zaś na parkingu wyznaczono „koperty” dla niepełnosprawnych.
Jesteśmy jeszcze w trakcie zadomawiania się w nowej szkole – mówi dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Podgórzynie Aneta Watemborska. - Porównując ją do starego obiektu, śmiało mogę powiedzieć, że czujemy się tak jakbyśmy przenieśli się z XIX do XXI wieku. Mówią o tym nie tylko uczniowie i ich rodzice ale także nauczyciele oraz pracownicy obsługi. Obecnie do naszej szkoły oraz przedszkola uczeszcza łącznie około 320 dzieci. Nasz obwód obejmuje: Podgórzyn, Marczyce, Borowice, Przesiekę oraz Zachełmie, ale mamy też uczniów z innych miejscowości gminy. Po otwarciu szkoły notujemy wiele zapytań od rodziców dzieci z Cieplic i Sobieszowa zainteresowanych posłaniem do nas swoich pociech.
Dodajmy, że do rozwiązania pozostaje problem zapewnienia dzieciom bezpiecznej drogi do szkoły. Gmina jest w trakcie uzgodnień z Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei i już wkrótce ma się rozpocząć budowa ronda oraz ścieżki pieszo – rowerowej biegnącej do granic Podgórzyna. Do czasu ich powstania wszyscy uczniowie będą dowożeni do szkoły. Trwa też przygotowywanie dokumentacji projektowej szkolnej hali sportowej. Gmina chce aplikować o środki na jej budowę z funduszy unijnych lub z Ministerstwa Sportu i Turystyki.