Jak informuje spółka Wody Polskie będąca właścicielem zbiornika - roboty prowadzone są zgodnie z opracowaną dokumentacją i harmonogramem robót. Termin ich zakończenia określony jest na 30 listopada 2021. Zbiornik Sosnówka pomimo obniżonego piętrzenia nie jest wyłączony z eksploatacji.
Zbiornik Sosnówka powstawał w latach 1986-2001. Jego pojemność wynosi 14 mln metrów sześciennych wody. 11 mln metrów sześciennych to pojemność użytkowa, 2 mln to pojemność martwa, a 1 mln stanowi pojemność powodziową. Od zachodu i północnego zachodu zbiornik ograniczony jest zaporą czołową. Jej długość wynosi 1,5 km, a zapory bocznej prawie 300 m. Wysokość zapory czołowej dochodzi do 20 metrów. Zbiornik pełni więc również funkcję retencyjną. Najbardziej przydał się w roku 2002, gdy Podgórna w ciągu krótkiego czasu podniosła poziom wody aż o metr.
Zbiornik w Sosnówce zaczął przeciekać w 2017 roku. Wtedy też rozpoczęły się pierwsze prace mające zmniejszyć wyciek z niego wody. Między innymi dociśnięto koronę zapory, wzmocniono jej konstrukcje oraz drenaż. Dodajmy, że przyczyną nieszczelności 350 metrów wału zabezpieczającego obiekt były prawdopodobnie błędy konstrukcyjne, do których doszło jeszcze w czasie budowy zbiornika.