Tradycją stało się już organizowanie Giełdy na przełomie lipca i sierpnia. Od wielu lat giełdowe piosenki rozbrzmiewają od czwartku do niedzieli. W ramach kilkudniowej imprezy odbędą się muzyczne konkursy, w których mogą wziąć udział wszyscy chętni wykonawcy. Trzeba tylko wypełnić odpowiedni formularz na stronie organizatorów albo zgłosić się osobiście przed konkursami w czwartek i piątek.
W tym roku wykonawcy zaśpiewają, a publiczność wysłucha piosenek o wędrówce. Zarówno tej dosłownej po górach, jak i tej egzystencjalnej, czyli życiowej. Giełda należy do imprez wielopokoleniowych. W tym czasie do „Bazy pod Ponurą Małpą” zjeżdżają się sympatycy z całej Polski i nie tylko, którzy najczęściej śpią w przywiezionych ze sobą namiotach. – Razem ze znajomymi co roku staramy się być na jakimś giełdowym koncercie. Bierzemy koce, ciepłe swetry i miło spędzamy tam czas – powiedział pan Robert ze Szklarskiej Poręby.
Najwięcej o imprezie wiedzą tzw. „Szare Łosie”, czyli najstarsi giełdowicze. To oni planują swoje urlopy w czasie Piosenki Studenckiej i wykazują coroczną, bezwzględną obecność. Pierwszego dnia, czyli w czwartek odbędzie się koncert konkursowy oraz nocny. Piątkową niespodzianką będzie konkurs dla najmłodszych „Od Przedszkola do Giełdola” na Skwerze Radiowej Trójki o godz. 15.00. Natomiast w ostatnią sobotę lipca zaplanowano koncert „Giełda Miastu”, który odbędzie się w Rodzinnym Parku Rozrywki Esplanada.
Z centrum miasta koniecznie trzeba przenieść się potem do „Bazy pod Ponurą Małpą”, gdzie o godz. 17.00 będzie bicie Gitarowego Rekordu Świata w Zespołowym Wykonaniu Piosenki Turystycznej pod Gołym Niebem jednocześnie. – Gitar ci u nas dostatek – zapewniają organizatorzy. Następnym punktem imprezy będzie koncert konkursowy pod hasłem „Nowe dzieła starych twórców”.
W niedzielę, 43 Ogólnopolską Turystyczną Giełdę Piosenki Studenckiej zakończy koncert laureatów. Każdy wykonawca albo zespół może wziąć udział zarówno w konkursie czwartkowym, jak i piątkowym. Uczestnicy mogą zaprezentować po dwa utwory każdego dnia. Tylko jedna piosenka może być odtwórcza, pozostałe muszą być kompozycjami autorskimi. Jury przyzna wyróżnienia za wykonanie i piosenkę oraz Nagrody Wojtka Bellona i Kuby Wenzla. Swój głos będzie miała również publiczność, która wybierze własnego zwycięzcę.