Festiwal organizowany przez Filharmonię Dolnośląską oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki, jest jedną z nielicznych imprez w kraju, które zaspokajają nie tylko melomanów „biernych”, lecz także dają możliwość chłonięcia wiedzy od mistrzów młodemu pokoleniu muzyków. Wydarzenie staje się zresztą „pokoleniowe”, bo ci – którzy jako adepci uczyli się na nim od wielkich muzycznego świata – dziś sami są autorytetami.
W tym roku XVIII Festiwal „Gwiazdy Promują”, którego kierownikiem artystycznym jest wybitny wirtuoz skrzypiec, pedagog i znawca muzyki profesor Roman Lasocki, gościć będzie muzyczne sławy.
W koncercie inauguracyjnym (4 lutego, godz. 19) wystąpią Jadwiga Rappé (alt) oraz Joanna Reszel (sopran) i Wanda Franek (alt). Solistki z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Tadeusza Strugały, wykonają pieśni, między innymi, Webera, Moniuszki, Gounoda, Mahlera.
Gwiazdą koncertu sobotniego (piąty lutego, godz. 18) będzie Krystyna Jurecka, skrzypaczka, oraz Paula Preuss (skrzypce) i Bogna Czerwińska-Szymula (fortepian). W repertuarze dzieła, między innymi, Szymanowskiego, Wieniawskiego i Brahmsa.
Niedzielne popołudnie to propozycja dla brzmień instrumentów dętych. Gwiazdą koncertu zaczynającego się szóstego lutego o godz. 18 będzie Mieczysław Stachura (klarnety i saksofon). Wraz z Patrycją Wierzbicką, Sławomirem Zawadzkim, Bartoszem Sadokiem i Markiem Werpulewskim wykona dzieła, między innymi, Debussy’ego, Webera i Ponchielliego.
Poniedziałku nie powinni przegapić wielbiciele akordeonu. Tym instrumentem „czarować” będą: Klaudiusz Baran wraz z uczniami: Rafałem Grzonką i Maciejem Frąckiewiczem. Klaudiusz Baran jest bodaj jedynym w Polsce bandeonistą (rodzaj akordeonu popularnego w krajach Ameryki Łacińskiej). W repertuarze transkrypcje akordeonowe przebojów muzyki klasycznej i współczesnej: od Scarlattiego i Bacha po Galliano i Kilara. Początek 7 lutego o godz. 19.
Ósmego lutego wracają brzmienia dęte. Koncert z Igorem Cecocho (trąbka) oraz z udziałem Pawła Tulińskiego, Damiana Marata (obydwaj na trąbce), i Marii Miszczak (fortepian) z pewnością spodoba się fanom George’a Gershwina. Zabrzmi, między innymi, słynna „Błękitna rapsodia”. Początek o godz. 19. W środę, 9 lutego – wystąpi Aneta Wąsik (skrzypce) oraz Antoni Lichomanow (fortepian). W programie, między innymi, Fauré, Beethoven, Richard Strauss.
Wydarzeniem czwartku będzie wieczór fortepianowy z Andrzejem Jasińskim w roli głównej, który będzie promował swojego ucznia Mateusza Borowiaka. Zabrzmią dzieła Beethovena i Chopina. Piątek (10 lutego) to finał festiwalu i okazja do posłuchania jeleniogórzanki: Małgorzaty Wasiucionek (skrzypce), która jest studentką prof. Konstantego Andrzeja Kulki. Oczywiście zagra także Mistrz, którego przedstawiać nie trzeba. Zabrzmią, między innymi, dwa koncerty skrzypcowe: Szymanowskiego oraz Czajkowskiego.
Wszystkie wieczory poprowadzi prof. Roman Lasocki. Patronami festiwalu są przewodniczący sejmiku dolnośląskiego Jerzy Pokój, marszałek dolnośląski Rafał Jurkowlaniec oraz prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.