Środa, 22 stycznia
Imieniny: Anastazego, Wincentego
Czytających: 9984
Zalogowanych: 71
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień

Środa, 24 lipca 2024, 11:54
Autor: Katarzyna Morańda
Jelenia Góra: Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
Fot. Stani Stanisław Pawłowski
Wycieczka ze Szklarskiej Poręby do Schroniska Na Przełęczy Okraj to doskonała propozycja dla każdego miłośnika górskich wędrówek. Ta malownicza trasa prowadzi przez jedne z najpiękniejszych zakątków Karkonoszy. Zarówno doświadczeni turyści, jak i ci dopiero zaczynający swoją przygodę z górami będą mieli okazję spędzić czas na świeżym powietrzu i podziwiać piękno górskiej przyrody.

Podczas wycieczki ze Szklarskiej Poręby do Schroniska Na Przełęczy Okraj można zobaczyć wiele malowniczych miejsc. Trasa oferuje różnorodne krajobrazy – od górskich szczytów, przez polodowcowe kotły, po malownicze schroniska.

Oprócz głównych punktów, takich jak Śnieżka i Śnieżne Kotły, warto zwrócić uwagę na Wodospad Kamieńczyk, formację skalną Słonecznik, Twarożnik, Śląskie Kamienie, Trzy Świnki, Stefankowy Kamień czy punkt widokowy Czarny Grzbiet.

Czytaj więcej:
Co jest w spodkach na Śnieżce?

Różne warianty wycieczki

Opcja nr 1: dla wprawionych turystów

Pierwsza opcja jest przeznaczona dla doświadczonych turystów i obejmuje jednodniową wycieczkę o dystansie ponad 33 km, trwającą bez żadnych przerw około 9 godzin. Trasa prowadzi przez Szrenicę, Śnieżne Kotły, Schronisko Odrodzenie i Śnieżkę, kończąc się w Schronisku PTTK Na Przełęczy Okraj. Podczas wyprawy można zrobić przerwę obiadową w schronisku Odrodzenie.

Opcja nr 2 : dla mniej wprawionych turystów

Druga opcja jest bardziej przyjazna dla mniej wprawionych turystów i obejmuje nocleg w schronisku Odrodzenie. Dzięki tej opcji nawet najmłodsi powinni dać radę przejść całą trasę.

Dzień 1: Szklarska Poręba -> Szrenica -> Śnieżne Kotły -> Schronisko Odrodzenie
Dystans: ponad 17 km
Czas: ponad 5 godzin bez przerw
Dzień 2: Schronisko Odrodzenie -> Śnieżka -> Schronisko Na Przełęczy Okraj
Dystans: ponad 16 km
Czas: ponad 4 godziny bez przerw

Czytaj więcej:
Historia Domu Śląskiego

Początek wycieczki

Trasę najlepiej zacząć z samego rana w Szklarskiej Porębie. Jest tam do dyspozycji wiele parkingów, w większości płatnych. Jednym z nich jest parking Wodospad, znajdujący się niedaleko wejścia na szlak.

Można także przyjechać pociągiem. Przy wyborze tej opcji można wysiąść na stacji Szklarska Poręba Górna lub przesiąść się na pociąg do Szklarska Poręba Huta, skąd jest kilka minut bliżej do wejścia na szlak. Oczywiście, wędrówkę można zacząć też z drugiej strony szlaku, czyli z Przełęczy Okraj.

Droga powrotna

Jeśli trasę rozpoczęto w Szklarskiej Porębie, najlepszą opcją będzie powrót autobusem z Malej Upy do Karpacza, a stamtąd bezpośrednio do Szklarskiej Poręby lub z przesiadką w Jeleniej Górze. Można także udać się pieszo do Kowar, skąd również kursują autobusy.

Droga Jubileuszowa

Droga Jubileuszowa to kamienna ścieżka biegnąca z Przełęczy pod Śnieżką na Śnieżkę. Początkowo prowadzi północnym stokiem, a przed samym szczytem – południowym stokiem Śnieżki. Trasa ma długość około 1,4 kilometra i różnicę wzniesień wynoszącą około 210 metrów. Przebiega trawersem przez zbocze pokryte gołoborzami, częściowo po polskiej, a częściowo po czeskiej stronie granicy.

Została wybudowana w 1905 roku z okazji dwudziestopięciolecia Towarzystwa Karkonoskiego i początkowo uznawana była za istotne osiągnięcie techniczne. Na kilku odcinkach posiadała schody, które zlikwidowano dopiero podczas II wojny światowej. Obecny wygląd droga zyskała w 1967 roku.

Film: Blog Ścieżki Trasy Szlaki

Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej

Podczas pokonywania tej trasy, wędrujący podążają Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej, która przebiega wzdłuż polsko-czeskiej granicy. Odcinek od Szrenicy przez Śnieżkę aż po Przełęcz Okraj, znany wcześniej jako Droga Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej, został formalnie otwarty 16 czerwca 1961 roku na mocy konwencji turystycznej między Czechosłowacją a Polską. Dzięki tej umowie turyści z obu krajów mogli swobodnie eksplorować swoje sąsiednie tereny.

Droga ta miała również swoje historyczne znaczenie jako miejsce nielegalnych spotkań opozycji z obu krajów, w tym pierwsze spotkanie Jacka Kuronia z Vaclavem Havlem, późniejszym prezydentem Czechosłowacji i pierwszym prezydentem Czech. W okresie stanu wojennego Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej została zamknięta.

Twoja reakcja na artykuł?

71
86%
Cieszy
3
4%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
1%
Smuci
3
4%
Złości
5
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy chciałbyś zostać ratownikiem górskim?

Oddanych
głosów
357
Tak
21%
Nie
60%
Nie wiem, nigdy wcześniej o tym nie myślałem
20%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
USA uderza w Rosję przed rozmowami pokojowymi
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
Aktualności
Kiedyś kościół i pałac, a dziś pusty plac i market
 
Aktualności
Będzie więcej wody z ziemi w Cieplicach
 
Aktualności
Złoty medal dla piechowiczanki!
 
112
"Kosił" zaparkowane po kolei
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group