Celem projektu było upowszechnianie wśród młodzieży szkolnej i społeczności lokalnej wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych jakie daje wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (OZE), a w szczególności ogniw fotowoltaicznych.
Konkurs podzielony był na trzy etapy, w których były do wykonania ściśle określone zadania. Z każdego z nich należało sporządzić raporty podlegające ocenie
Pierwszy etap polegał na zawiązaniu zespołu, który przyjął nazwę Słoneczne Oddziały Specjalne (S.O.S.), w skład którego weszli uczniowie klasy III D Technikum Budowlanego, a opiekunem została Lilianna Lucerska. Ich hasło przewodnie to: Fotowoltaika – od promyka do odbiornika.
W tym etapie przede wszystkim zadaniem zespołu było poszerzenie swojej wiedzy o zagadnienia dotyczące odnawialnych źródeł energii z naciskiem na fotowoltaikę oraz rozpropagowanie jej wśród społeczności szkolnej. Uczniowie musieli również wykonać bilans energetyczny dla budynku szkolnego, na podstawie którego należało teoretycznie dobrać system ogniw fotowoltaicznych pokrywający zapotrzebowanie szkoły na energię elektryczną.
W drugim etapie konkursu zespół miał za zadanie sporządzić podobne bilanse energetyczne dla pięciu wybranych domów jednorodzinnych i również dla nich dobrać system fotowoltaiczny. Efekty pracy zostały przedstawione właścicielom domów.
Trzeci etap to konferencja, która ma na celu upowszechnienie wiedzy na temat energii odnawialnej, a w szczególności zapoznanie szerokiej publiczności z praktycznymi możliwościami wykorzystywania mikroinstalacji fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych oraz urzędowych.
Odbędzie się ona 24 czerwca w auli „Mechanika”, przy ul. Obrońców Pokoju 10 w Jeleniej Górze. Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć o warunkach technicznych stosowania ogniw fotowoltaicznych, jak również – od przedstawiciela Banku Ochrony Środowiska – o możliwościach finansowania tego przedsięwzięcia ze środków publicznych. W konferencji może wziąć udział każdy. Organizatorzy serdecznie na konferencję zapraszają.