Głównymi realizatorami akcji byli specjaliści i uczniowie z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej z ul. Leśnej w Jeleniej Górze, czyli uczniowie technikum leśnego, weterynaryjnego, architektury krajobrazu.
- Chętnie zgodzili się pomóc zrealizować pomysł z jakim się zgłosiliśmy - mówi Beata Poleszczuk prezes Jeleniogórskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju SODALIS. - Projekt to wynik zapotrzebowania rodziców na takie akcje – dodaje.
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Dopytywały. Rodzice potwierdzili, że forma akcji była bardzo ciekawa. Nie było wykładu. Była zabawa, pokaz, zagadki, mikroskopy i lupy.
Przemysław Spychalski - biolog i lekarz weterynarii, a także nauczyciel w ZSP-U wraz z uczniami mówili m.in. o tym, co może łączyć jagodę i tasiemca. Eksponat psiego serca zaatakowanego przez nicienie, ciekawa rozmowa na ich temat pozwoliła wspólnie ustalić, że odrobaczanie i dbałość o zwierzaki jest bardzo ważna.
Tradycyjnie była mowa o muchomorze i wściekłym lisie. Zwrócono też uwagę że bratek oczywiście jest jadalny, ale niewinnie wyglądająca konwalia, którą często dzieci zbierają absolutnie - nie! Trująca jest nawet woda, w której stała.
Uczestnicy spotkania wspólnie uczestnicy doszli do wniosku, że naszym orężem bezpieczeństwa jest rozsądek i wiedza!
- Nasi uczniowie bardzo „zapalili się” do kolejnych takich akcji – mówi wicedyrektor ZSP-U – Małgorzata Kozińska. – Dla nich to cenne, że mogli podzielić się w praktyce zdobywaną wiedzą. Mając na uwadze tak udane spotkanie, wystąpimy w przyszłym roku z taką ofertą do gimnazjów i szkół podstawowych – powiedziała.