Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11478
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Umowa na 20 autobusów elektrycznych podpisana

Czwartek, 5 stycznia 2023, 9:16
Aktualizacja: 9:23
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Umowa na 20 autobusów elektrycznych podpisana
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (5.01) w jeleniogórskim Ratuszu podpisano umowę na zakup 20 autobusów elektrycznych, które będą służyć komunikacji miejskiej MZK.

W wyniku przetargu, Urząd Miasta Jeleniej Góry wybrał firmę Busnex Poland, która dostarczy 20 autobusów elektrycznych produkcji chińskiej (Yutong). Na inwestycję w elektromobilność Miasto pozyskało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (47,6 mln zł bezzwrotne, 15,2 mln zł preferencyjnej pożyczki). Możliwe, że pojazdów będzie więcej, a dodatkowo powstaną punkty ładowania.

To inwestycja dla mieszkańców Jeleniej Góry i porozumienia międzygminnego. Systematycznie wymieniamy tabor na zeroemisyjny - podkreślił na wstępie Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

W konferencji prasowej wzięli również udział: Wojciech Chadży - przewodniczący Rady Miejskiej, doradca zarządu MZK Jelenia Góra, Jacek Kopeć - skarbnik miasta, a także Agata Buśko - prezeska MZK Jelenia Góra. Spółka miejska jest w trakcie przetargu na zakup dodatkowych 3 autobusów elektrycznych i możliwe, że również dostarczy je Busnex.

Jak mówił prezes firmy, która dostarczy autobusy - już w kilkunastu miastach Polski jeżdżą autobusy elektryczne Yutong i sprawdzają się.

Jelenia Góra była pierwszym miastem, gdzie autobus był testowany - pokonał on 483 km na jednym ładowaniu, jadąc z Warszawy. To najnowocześniejsza technologia zasilania. Około 40 tys. pojazdów rocznie wyjeżdża z fabryki Yutong. W Polkowicach 9 takich autobusów już od 2 lat służy mieszkańcom. Są również w Łomży, Iławie, Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie, Giżycku, niedługo będą w Białymstoku - powiedział Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland, oficjalnego przedstawiciela Yutong Bus.

Dodatkowo zakupimy 10 ładowarek po dwa punkty, a ze środków, które pozostaną - zwrócimy się do NFOŚiGW, żeby zakupić dodatkowe autobusy - dodał J. Łużniak.

Pełne ładowanie pojazdu ma trwać ok. 4 godzin. Żywotność baterii prezes Busnexu określił na 13 lat, a koszt jej wymiany to aktualnie 160-180 tys. euro, ale za kilkanaście lat z pewnością to się zmieni. W październiku 2023 roku ma dotrzeć 10 pojazdów, a pozostałe do stycznia 2024 r.

Twoja reakcja na artykuł?

18
38%
Cieszy
3
6%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
2%
Złości
25
52%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

W kryzysie energetycznym elektryczne autobusy MZK to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
1034
Tak
44%
Nie
47%
Nie wiem
9%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group