W górach pada intensywnie śnieg, który w połączeniu z silnym wiatrem, powoduje zamieć śnieżną. To w znacznym stopniu utrudnia poruszanie się po grzbiecie Karkonoszy. Na każdym szlaku zalegają duże depozyty śniegu, a zaspy sięgają nawet do 60 cm.
Opady śniegu oraz towarzyszący im wiatr spowodowały, że w Karkonoszach Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło1 stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożone są punktowe miejsca na stromych zboczach, gdzie śnieg został przetransportowany przez wiatr.
Na ten moment główny problem jest związany z przenoszeniem śniegu przez wiatr, zarówno w czasie opadu jak śniegu już spadłego, który jest odkładanych w zagłębieniach terenu. Prognozowane dalsze opady śniegu i wiatr mogą przyczynić się to powiększenia się już istniejących miejsc zagrożonych oraz do powstania nowych. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Należy zachować szczególną ostrożność na stokach o nachyleniu większym niż 40 stopni lub szczególnie niekorzystny ze względu na rzeźbę terenu, pokrycie, bliskość grzbietu.
Po raz kolejny przypominamy o odpowiednim przygotowaniu sprzętowym przed wyruszeniem w góry – apelują goprowcy. - Należy pamiętać o dokładnym zaplanowaniu trasy wycieczki, oszacowaniu przybliżonego czasu potrzebnego na przejście, tak żeby przed zapadnięciem zmroku być w bezpiecznym miejscu, sprawdzeniu raportów pogodowych, odpowiednim ubiorze, dostosowanym do naszych potrzeb, naładowanym telefonie z wgraną aplikacją RATUNEK oraz numerami ratunkowymi 985 oraz 601 100 300 i sprzęcie dodatkowym (raczki turystyczne, kije, mapa, gps, apteczka, latarce czołowej). Miejmy na uwadze, aby mierzyć swoje siły na zamiary i dostosować trasę wycieczki do swoich możliwości. Poruszanie się nawet po często uczęszczanych szlakach ze względu na zmienne warunki atmosferyczne wymaga obecnie dobrego przygotowania kondycyjnego i sprzętowego.