Wkrótce w Centrum Integracji Tradycji Miasta powstanie też sala multimedialna, w której każdy będzie mógł zobaczyć film o historii kowarskiego górnictwa. – Działania te są elementem projektu „Udostępnienie kopalni Bohumir oraz otwarcie skansenu górniczego Kowary - nowe produkty turystyczne na pograniczu czesko-polskim”, który realizujemy razem z partnerem z Czech – mówi Bartosz Lipiński, kierownik Biura Promocji Urzędu Miasta Kowary.
Partnerem Kowar w projekcie dofinansowanym przez Unię Europejską jest Organizacja Pozarządowa Důl Jan Šverma ops z Miasta Zaclerz w Republice Czeskiej. Koszt kwalifikowalny projektu po stronie Kowar to prawie 30 tys. euro, a po stronie czeskiej prawie 330 tys. zł euro. 85 proc. Tych kosztów pokryje unijna dotacja. Reszta to wkład własny partnerów.
- Czesi w ramach tego projektu budują podziemną trasę turystyczną w Jivce, w byłej kopalni miedzi. Nasi partnerzy już wcześniej wybudowali skansen górnictwa, ale nie mieli trasy podziemnej. My z kolei mamy trasę, ale nie mieliśmy skansenu. Stąd powstał pomysł stworzenia wspólnego projektu – wyjaśnia kierownik.
- Skansenu Górnictwa powstał na terenie przy ścieżce edukacyjnej o kowarskim górnictwie przy placu, gdzie organizowane są imprezy kulturalne. Zamontowano tu: torowisko, wózek, ładowarki, wieżę, obudowy chodnika, są skały, występujące w Karkonoszach – mówi Bartosz Lipiński.
Druga część projektu obejmuje wyposażenie sali w Centrum Integracji i Tradycji Miasta zlokalizowanym w budynku przy ul. 1 Maja w sprzęt audiowizualny do multimedialnej prezentacji historii górnictwa w Kowarach.
- Zostanie wydany również wspólny folder i płyta DVD, będą imprezy kulturalne związane z oficjalnym otwarciem obiektu – dodaje kierownik.
Zakończenie wspólnego projektu planowane jest na maj 2015 r.