Koordynatorem programu „Szkoła bez przemocy” w „piętnastce” jest Justyna Graczyk, wychowawczyni świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 15 w Sobieszowie oraz leader opieki i wychowania. – Każda szkoła była zakwalifikowana do tego programu na zasadzie deklaracji i zgłoszenia. Włączając się do „Szkoły bez przemocy” musieliśmy zadeklarować wypełnienie co najmniej czterech spośród jedenastu zadań – mówi.
„Piętnastka” podjęła się zorganizowania w czerwcu „Dnia bez przemocy”, przez cały czas prowadzone są mediacje rówieśnicze, koordynatorska wzięła też udział w dwudniowych warsztatach makroregionalnych, które odbyły się w Gorzowie Wielkopolskim. Zdobytą wiedzę dotyczącą budowania partnerstwa szkoły i rodziny Justyna Graczyk do końca maja br. przekaże nauczycielom z jej szkoły i placówki zaprzyjaźnionej. To będzie dwanaście godzin szkolenia, po sześć godzin z nauczycielami i rodzicami – mówi koordynatorka programu.
Poza tymi zadaniami szkoła pisze program profilaktyczny o przeciwdziałaniu agresji i przemocy w szkole, przeprowadzona została również ankieta wśród wszystkich klas. Jaką formę przemocy uczniowie wymieniali najczęściej? – Przepychanki, bójki, obrażanie – to najczęściej podawane formy przemocy występujące w szkole. Cieszy nas, że wśród wymienianych form, nie pojawiły się takie formy jak izolowanie, zastraszanie czy wandalizm – mówi Justyna Graczyk.
Głównym celem programu jest wyeliminowanie przemocy i agresji w szkole oraz zacieśnienie więzi między uczniami, rodzicami i nauczycielami. Realizacja czwartej edycji będzie prowadzona do końca roku szkolnego.
- Obecnie świadomość o możliwościach walki z przemocą i agresją zarówno wśród rodziców, jak i uczniów jest o wiele większa. Niektóre rozwiązania są naprawdę proste, ale nie znaliśmy ich – mówi Justyna Graczyk. Po przejrzeniu przygotowanych broszur tematycznych otworzyły mi się oczy, że tak proste sposoby tak bardzo pomagają. M.in. dzięki temu programowi uczniowie mogą czuć się bezpiecznie.