Zaprosiliśmy młodzież z techników gastronomicznych. Jak zwykle zaprosiliśmy wspaniałą ekspertkę, która jest osobą medialną - powiedziała prorektor dr Beata Telążka, prof. KANS. - Jeżeli ta młodzież będzie chciała przyjść do nas na dietetykę lub inny kierunek - to będzie wartość dodana, ale głównie chodzi nam o to, żeby pokazać młodzieży wszystko, co jest najlepsze - dodała prorektor uczelni.
Chcemy pokazać nowe przepisy, jak szybko można zrobić ciekawe potrawy, a także zbliżyć uczniów do kierunku dietetyka - powiedziała dr inż. Karolina Semeriak-Siecla, dziekan WNMiT. - Jako dietetyk uważam, że mięso jest ważne w naszej diecie - dobrze jeść wszystko w określonych ilościach i świadomie. Weganizm jest modny, więc możemy przedstawić fajne sposoby na szybkie gotowanie, ale są też jednostki chorobowe, które wymagają kuchni wegańskiej, więc to przydatne informacje - dodała dziekan.
Warsztaty poprowadziła Katarzyna Gubała, która na co dzień szkoli szefów kuchni z potraw wegańskich i wegetariańskich.
Spotkaliśmy się w KANS, żeby porozmawiać o dietetyce w wersji roślinnej. Mamy dzisiaj na warsztatach kuchnię wegańską, wegetariańską i wszystkie diety wykluczeniowe. Już 10 proc. Polaków jest na różnych dietach i przyjeżdżając do hoteli, restauracji oczekują, że kucharz, dietetyk im pomoże. W związku z tym zachęcamy młodzież, żeby nauczyła się jak inaczej karmić społeczeństwo - powiedziała Katarzyna Gubała, autorka książki "Wege kwadrans".
W warsztatach wzięło udział 6 zespołów:
Zespół nr 1:
Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych w Świdnicy w składzie: Wiktoria Sośniak, Dominika Dalgiewicz, Sylwester Stachurski wykonał tortelinki z orzechów.
Zespół nr 2:
Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy w składzie: Adriana Mibs, Sandra Pęczar wykonał carpaccio z kalarepą, jabłkiem i gruszką.
Zespół nr 3:
Dolnośląski Zespół Szkół w Karpaczu w składzie: Anna Bryk, Helena Białowąs, Sandra Bukowska wykonał chłodnik zero waste na zakwasie buraczanym.
Zespół nr 4:
Dolnośląski Zespół Szkół w Karpaczu w składzie: Rafał Matlaszek, Kacper Palczak wykonał smalec z fasoli.
Zespół nr 5:
Dolnośląski Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego z Bożkowa w składzie: Maja Czechowska, Aleksandra Muraszko wykonał roladki z cukinii i ogórka.
Zespół nr 6:
Dolnośląski Zespół Szkół Kształcenia Rolniczego z Bożkowa w składzie: Ewa Termena, Natalia Kisil wykonał pasztetową.
Na co dzień jem różne potrawy, w tym z mięsem, ale spróbowałam to, co zrobiłyśmy i jest naprawdę smaczne. Nie ma różnicy czy z mięsem, czy bez - wyznała Ewa Termena z DZSKR w Bożkowie.
To nasz pierwszy kontakt z potrawami wege, ale przyda nam się to, bo pracujemy w gastronomii. To jest ciekawe urozmaicenie i można pokazać coś nowego - powiedziały Sandra Pęczar i Adriana Mibs z ZSH-T w Świdnicy.