Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu w 2019 r. wpłynęło 205 wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy obiektach, wpisanych do rejestru zabytków na łączną kwotę niemal 30 mln zł. Zebrane wnioski zostały zweryfikowane pod względem formalno-prawnym: czy obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, czy osoba ubiegająca się o dofinansowanie obiektu zabytkowego jest właścicielem tego zabytku, czy została dołączona pełna dokumentacja zgodnie z obowiązującymi formularzami i czy wnioskowana kwota jest zasadna.
Po przeanalizowaniu złożonych dokumentów, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu przeprowadził inspekcję obiektów zabytkowych pod kątem zasadności udzielania dotacji. Przyjętymi kryteriami do umieszczenia wniosku w planie finansowym były: wartość zabytku (historyczna, artystyczna, naukowa, zabytkowa, obiekt na liście UNESCO, Pomnik Historii w ich obrębie), stan zachowania zabytku (zagrożenia, katastrofy budowlane), celowość realizacji zadania (kontynuacja prac, finansowy stopień zaangażowania, starania przyznania dotacji u innych podmiotów).
Zgodnie z przyjętymi kryteriami do dofinansowania zostały zakwalifikowane 44 wnioski na remonty zabytków z regionu. Wśród nich znalazły się prace w dwóch obiektach z powiatu jeleniogórskiego. Kwota 50 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na konserwację empor kościoła pomocniczego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniej Górze – Sobieszowie, a 30 tysięcy WUOZ przekaże na konserwację portalu na wejściem głównym do ruin zamku w Starej Kamienicy.