Badania próbek wykazały przekroczenie parametrów mikrobiologicznych. Na podstawie ich wyników stwierdzono, że woda w Podgórzynie, Borowicach, Marczycach, Zachełmiu i Przesiece tymczasowo nie nadaje się do picia. O szczegóły pytaliśmy Joannę Kasjaniuk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze.
- Badamy bakterie wskaźnikowe, które ma na sobie każdy człowiek, jeżeli one pojawiają się w wodzie tzn., że dostały się tam jakieś zanieczyszczenia ze ścieków lub takie, wynikające z awarii ukrytej. Aby uniknąć niepożądanych konsekwencji mieszkańcy powinni zastosować się do zaleceń opublikowanych na stronie PSSE – dodaje Joanna Kasjaniuk z PSSE w Jeleniej Górze
Jeśli chodzi o zalecenia: Wodę należy doprowadzić do wrzenia i gotować przez 4 minuty. Woda nadaje się do mycia oraz kąpieli, ale w taki sposób, aby nie dostała się do jamy ustnej.
- Jeżeli woda będzie przegotowana, to nic nie będzie się działo – uspakaja Joanna Kasjaniuk z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze - A jeżeli u kogokolwiek pojawią się jakiekolwiek objawy czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, to jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza. Woda z kranu nadaje się do picia, przygotowywania zimnych potraw i napojów, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych oraz mycia zębów również tylko po przegotowaniu.
- Obecnie sieć jest płukana i dezynfekowana jest przez pracowników Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji tak, aby jak najszybciej woda mogła być zdatna do spożycia – podkreśla Jerzy Grygorcewicz, prezes Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji.
- Mamy nadzieję, że w poniedziałek próby pobrane przez nas i PSSE wykażą, że woda jest już zdatna do spożycia. Problem jest w ujęciach powierzchniowych. Tam często po intensywnych opadach deszczu woda może być skażona w związku z czym profilaktycznie zawsze płuczemy filtry i dezynfekujemy sieć – dodał prezes Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji.