Jelenia Góra: Wyborcza ruletka
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Wiadomo, że spośród partii politycznych kandydatów do fotela prezydenta Jeleniej Góry wystawi tylko Sojusz Lewicy Demokratycznej i Platforma Obywatelska. Pozostali to kandydaci niezależnych komitetów wyborczych.
Dwunastego listopada wybierzemy władze samorządowe. W Jeleniej Górze wiadomo, że kandydatem SLD będzie dotychczasowy prezydent Józef Kusiak. Rządzi on miastem od 8 lat. Jego komitet wyborczy skupia kilka organizacji: SLD, SdPL, UP i OPZZ.
W ostatnich wyborach parlamentarnych Józef Kusiak bezskutecznie ubiegał się o mandat w Senacie.
Jeleniogórska Platforma Obywatelska na razie oficjalnie nie podała nazwiska swego kandydata. Ale prawdopodobnie zostanie nim Marek Obrębalski, ekonomista związany z Katedrą Gospodarki Regionalnej Jeleniogórskiego Wydziału Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. On także bezskutecznie ubiegał się o mandat w parlamencie.
W wyborach wystartuje też Robert Prystrom, wielki przegrany poprzednich wyborów. Józef Kusiak wyprzedził go o włos w drugiej turze różnicą ponad 700 głosów. Prystrom będzie reprezentował komitet wyborczy Wspólne Miasto. Należy do najbardziej krytycznych wobec władz miasta członków rady miejskiej.
Inny niezależny kandydat na prezydenta – Grzegorz Niedźwiecki (w tej kadencji jeleniogórski radny) – w wydawanym przez siebie biuletynie wielokrotnie krytykował zarząd i radę miejską. Za publikację „Kusiak baba i 40 rozbójników” został skazany przez sąd na karę grzywny. Nie zapłaciwszy jej, odsiedział karę w areszcie. Cztery lata temu obiecywał wyborcom m.in. zwiększenie liczby mieszkańców do liczby przekraczającej sto tysięcy, reformę jednostek komunalnych, rozliczenie niekompetentnych urzędników i przekwalifikowanie Straży Miejskiej w Zieleń Miejską.
O fotel prezydenta Jeleniej Góry będzie się także ubiegał niezależny kandydat Eugeniusz Piotrowski, obecnie radny. W poprzednich wyborach starał się o prezydenturę z ramienia PiS.