Do sprawy zatrzymanych zostało 5 osób, funkcjonariusze zabezpieczyli także blisko 90 tys. zł w gotówce (w sumie zabezpieczono mienie o wartości 1,5 mln zł), dokumentację księgowo-handlową, telefony komórkowe, nośniki pamięci, a także druki zrealizowanych i pustych recept. Obecnie w tej sprawie prowadzone są dalsze czynności operacyjne.
Z ustaleń poczynionych przez funkcjonariuszy wynika, iż proceder, jakim trudniła się rozbita grupa, polegał na doprowadzaniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem NFZ poprzez wprowadzenie w błąd co do zasadności refundacji za leki zawierające srebro koloidalne oraz innowacyjne witaminy, urotropinę i levomenthol.
Handlowali też wyłudzonymi lekami
Wczesniej posłużono się podrobionymi receptami. Sprawcy posłużyli się 250 takimi fałszywymi receptami wystawionymi na dane łącznie 76 pacjentów w wieku senioralnym. W ten sposób wyłudzili z NFZ blisko 3 mln 350 tys. zł! Ponadto członkowie grupy zbywali przypisane pacjentom i objęte refundacją leki innym osobom, naruszając tym samym przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne.
Znaleźli telefony, laptopy i pieniądze
W toku realizacji tej sprawy policjanci weszli w tym samym czasie do kilku mieszkań i gabinetu medycyny estetycznej na terenie stolicy Dolnego Śląska. Podczas tych działań zatrzymano 5 osób i zabezpieczono znaczne ilości dokumentacji księgowo-handlowej, telefony komórkowe, laptopy, tablety, nośniki pamięci, a także druki zrealizowanych oraz pustych recept. Ponadto śledczy ujawnili i zabezpieczyli gotówkę w różnych walutach o łącznej wartości blisko 90 tys. zł.
Kara do 8 lat więzienia
Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz wyłudzeń pieniędzy na kwotę znacznej wartości. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jedna z zatrzymanych osób odpowie również za złożenie zawiadomienia o niepopełnionym przestępstwie oraz składanie fałszywych zeznań.