W Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze zagościła wystawa stworzona z okazji 800 – lecia Lwówka Śląskiego. Sprawdziliśmy, co ciekawego można na niej zobaczyć.
W powstanie wystawy mocno zaangażowało się niemieckie Towarzystwo Historyczne Powiatu Lwóweckiego, które przekazało swoje bogate archiwalia. Kolekcje uzupełniły dokumenty ze zbiorów Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Wernisaż wystawy odbył się w trakcie zeszłorocznych obchodów 800 - lecia Lwówka Śląskiego, kolejnym przystankiem jest teraz Jelenia Góra.
- Są to reprodukcje starych ilustracji, map, planów i inne ciekawostki z historii Lwówka Śląskiego. My od siebie dołożyliśmy oryginalne materiały, inne niż te prezentowane na tych zdjęciach. Można tu zobaczyć dokumenty, stare plany, dokumentację budowlaną, a nawet korespondencję. XVIII i XIX wiek jest tutaj reprezentowany zarówno w oryginałach, jak i w kopiach – zapewnia Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze.
Wśród 150 fotogramów można znaleźć wiele ciekawostek na temat Lwówka Śląskiego i okolic.
- Mamy bardzo wiele ciekawych materiałów dotyczących chociażby piwowarstwa. W naszych zbiorach jest na przykład dokument z połowy XVIII wieku mówiący o tym, jak należy warzyć piwo. Ciekawostką jest, że na końcu można przeczytać o przewidzianych karach za źle uwarzone piwo. Wówczas groziła za to kara pieniężna i kara chłosty – mówi Wojciech Szczerepa, kurator wystawy.
Kolekcja będzie prezentowana w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze do końca października.