Wtorek, 22 kwietnia
Imieniny: Kai, Łukasza
Czytających: 13041
Zalogowanych: 121
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Wysypisko odpadów pod lupą śledczych

Sobota, 1 października 2016, 7:55
Autor: V–N
Region: Wysypisko odpadów pod lupą śledczych
Fot. Archiwum
Prokuratura w Jelenia Górze skierowała do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze akt oskarżenia przeciwko Adamowi Dz., 35–letniemu mieszkańcowi Jeleniej Góry, któremu zarzucono składowanie od stycznia 2011 roku do lipca 2015 roku w Siedlęcinie różnych odpadów.

Mężczyzna na terenie objętym ochroną Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, wbrew obowiązującym przepisom oraz pomimo braku zezwolenia, wywoził tam: odpady budowlane, elementy armatury, meble, odpady z tworzywa sztucznego, części samochodowe, świetlówki, akumulatory, zużyty olej, niesegregowane odpady komunalne, co mogło spowodować istotne obniżenie jakości wody, powierzchni ziemi, spowodować istotne zniszczenie w świecie roślinnym i zwierzęcym oraz stanowić zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka.

- W połowie 2007 roku początkowo z siedzibą w Jeleniej Górze a następnie w Siedlęcinie rozpoczęła działalność firma, której przedmiotem było m.in. przetwarzanie odpadów. Udziałowcami tej spółki byli Krzysztof Dz. i Adam Dz., który pełnił również funkcję prezesa zarządu spółki. W 2012 roku Krzysztof Dz. wszystkie swoje udziały przekazał na rzecz Adama Dz. 2 czerwca 2008 roku Adam Dz. działający w imieniu spółki wydzierżawił teren przy ulicy Topolowej. A 16 lipca 2008 roku spółka otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie transportowania odpadów – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Violetta Niziołek.

Z początkiem 2011 roku zaczęły pojawiać się skargi mieszkańców na wysypisko śmieci. Między innymi z tego powodu Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze wszczęło postępowanie ws. cofnięcia zezwolenia na transport odpadów tej spółce - wizja lokalna potwierdziła składowanie tam odpadów, w tym komunalnych. W efekcie zezwolenie na transport odpadów zostało cofnięte przez Starostę Jeleniogórskiego 14 maja 2012 roku.

Fakt składowania w tym miejscu różnorakich materiałów został również potwierdzony w wyniku przeprowadzonych z udziałem funkcjonariuszy policji i prokuratora oględzin miejsca zdarzenia. Z terenu nieruchomości pobrano próbki gleby, które poddano dalszym badaniom laboratoryjnym oraz powołano biegłego z zakresu gospodarowania odpadami – wyjaśnia Violetta Niziołek.

- Z opinii biegłego wynika, że materiały składowane na terenie posesji w Siedlęcinie należy uznać za odpady w rozumieniu ustawy o odpadach. Poza tym w ocenie biegłego wskutek niewłaściwego ich składowania doszło do skażenia gleby i stanowić to może potencjalne zagrożenie dla wód podziemnych, roślin i dla ich konsumentów, a więc zwierząt i ludzi - dodaje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy rozliczyłaś/eś już PIT?

Oddanych
głosów
662
Tak
73%
Nie, ale zrobię to "na dniach"
15%
Nie - pewnie jak co roku zrobię to w ostatniej chwili
12%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Dlaczego przemysł w USA upadł i czy Trump go odbuduje?
 
Rozmowy Jelonki
Leniwiec – już 100 koncertów w Czechach
 
112
Drzewo spadło na szklarnię w Siedlęcinie
 
Ciekawe miejsca
Nowa wieża, stare widoki
 
Ciekawe miejsca
Dziki Wodospad w Karpaczu
 
Aktualności
Zamek, który zamkiem już nie jest. Ruiny w Starej Kamienicy
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group