Wybór jak zwykle nie był prosty. W jury zasiadają doświadczeni fotografowie. Było kilku autorów, którzy zasługiwali na nagrody. Staraliśmy się nie kierować tym, co my byśmy chcieli zobaczyć w tych pracach, ale wybrać w miarę obiektywnie - podkreślił Tomasz Mielech, organizator XXI Biennale Fotografii Górskiej.
Biennale Fotografii Górskiej to nie jest sam konkurs, ale zawsze towarzyszą mu wystawy, które są bardzo ważne. W tym roku mamy największa prezentację fotografii Mieczysława Karłowicza, wystawę zmarłego w kwietniu br. Tomasza Olszewskiego, a także wystawa laureata XXI Biennale - Krzysztofa Strzody i wiele innych - powiedział Tomasz Mielech z Jeleniogórskiego Centrum Kultury.
Jury postanowiło przyznać 8 wyróżnień oraz 3 nagrody. Laureatem Grand Prix został Krzysztof Strzoda.
To dla mnie bardzo miłe, duże zaskoczenie. Udało mi się wygrać konkurs po raz drugi. Nie robię prac specjalnie pod konkurs - chodzę po górach, robię zdjęcia, ale wyszukuję kadrów, które mnie interesują i gdy zbliżają się konkursy - selekcjonuje je i wybieram - powiedział Krzysztof Strzoda z Katowic. - Wiele lat temu zakochałem się w górach i emocje, które tam przeżywam staram się przelać na swoje prace - dodał laureat konkursu.
Organizatorzy mieli utrudnione zadanie w tym roku, bowiem ze względu na covid-19 mieli mało czasu na dopięcie szczegółów, ale postanowili wbrew trendowi nie przenosić wystawy do sieci internetowej, gdyż trzymają się tradycji i obejrzenie fotografii na wystawie stacjonarnej pozwala lepiej ocenić prace.
Do końca nie widzieliśmy, czy wszystko się uda. Jesteśmy tradycjonalistami i uważamy, że kontakt z żywym dziełem sztuki to nie to samo, co na wyświetlaczu smartfona czy monitora - dodał T. Mielech.
Fotografowie górscy kontynuują kolonie artystów i tradycje malarskie, które w Karkonoszach zapoczątkowano w połowie XVIII wieku. Zarówno przed II wojną światową, jak i po niej - ta fotografia jest ciągle w naszym pejzażu widoczna i warto ją docenić, odkryć ponownie. Temu służą kolejne edycje Biennale Fotografii Górskiej - podkreślił Przemysław Wiater, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, który szczególnie zaprasza na wystawę prac Mieczysława Karłowicza - wybitnego kompozytora, taternika, ale również fotografa.
Harmonogram wydarzeń XXI Biennale FG:
18 września:
- Wystawa konkursowa -Muzeum Karkonoskie, ul. Matejki 28 – godz. 12:00
- Mieczysław Karłowicz - „Fotograf prawie doskonały”, Muzeum Karkonoskie, ul. Matejki 28, godz. 12:00
- Krzysztof Strzoda „Górskie etiudy” - Galeria Pod Brązowym Jeleniem, JCK, ul.1 Maja 60
- Tomasz Olszewski „Kraina wichrów i mgieł” - Galeria Korytarz, JCK, ul. Bankowa 28/30
19 września:
- seminarium poświęcone fotografii górskiej pt. „Fotografia w górach” - Teatr Cinema w Michałowicach
- Wystawa laureatów Biennale z lat 1980- 2018 - Pałac Bukowiec, ul Robotnicza 6, godz. 17:30
Wystawy potrwają do 18.10.2020 r.
Imprezy towarzyszące XXI Biennale Fotografii Górskiej:
- wystawa Jacka Jaśko „Karkonosze. Z pamięci” - Mikavka Cafe&Gallery ul, Konopnickiej 1, wernisaż - (18.09.), godz 15:00
- wystawa Tomasza Michałowskiego „Mit i logos w fotografii” - BWA Jelenia Góra, ul. Długa 1 , wernisaż – (18.09.), godz 17:00 (organizator: BWA)
- promocja monografii „Mieczysław Karłowicz. Fotografie” opracowanej przez Zbigniewa Ładygina, spotkanie z autorem – Muzeum Karkonoskie, ul. Matejki 28, (20.09.), godz 13:00.
Ponadto, pod koniec roku wystawy zostaną zaprezentowane w Czechach.