
Wykryto wtyczkę adblock lub inną metodę blokowania reklam.
Nie lubisz reklam? Rozumiemy to.
Jednak Portal utrzymuje się głównie z tego źródła.
Dlatego proponujemy zakup subskrypcji, która pozwala na wyłączenie reklam.
Kupując subskrypcję pomagasz dzieciom z jeleniogórskich domów dziecka.
KUP SUBSKRYPCJĘ
Jeśli nie chcesz już teraz wykupić subskrypcji - prosimy o odblokowanie portalu w opcjach adblocka.
Zobacz jak odblokować
Pomysł stworzenia 7-kilometrowej trasy turystycznej wzdłuż rzeki Bóbr zrodził się już w kwietniu minionego roku, wraz z zawiązaniem się Stowarzyszenia „Jeleniogórska Promenada Bobru”.
Wówczas do współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia stowarzyszenie zaprosiło Miasto, Park Krajobrazowy "Dolina Bobru", towarzystwa regionalne, z Towarzystwem Karkonoskim włącznie.
- Marzy nam się, żeby w Jeleniej Górze od ulicy Wiejskiej przez Zabobrze i okolice "Grzybka" aż do Perły Zachodu utworzyć przy udziale Miasta bulwar, łączący trasy spacerowe po obu stronach rzeki. W ten sposób wydłużylibyśmy najstarszą, bo liczącą ponad 300 lat trasę spacerową wiodącą przez Borowy Jar do Perły Zachodu – mówił wówczas pan Eugeniusz.
Skończyło się jednak na wspólnych planach, bo nie znalazły się na to pieniądze. – My ze swojej strony, jako stowarzyszenie, zrobiliśmy wstępne projekty trasy wzdłuż Bobru z różnymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych, w czym pomogły nam zaprzyjaźnione panie architekt – mówi Eugeniusz Sosnowicz. – Cały czas rozmawiamy z Elektrownią Wodną, Miejskim Zarządem Gospodarki Wodnej, by uregulować i oczyścić koryto rzeki Bóbr i brzegi. Niemal co miesiąc sprzątamy też tereny przy rzece. Tyle możemy zrobić sami – dodaje pomysłodawca.
Do budżetu obywatelskiego Stowarzyszenie, liczące około 20. działaczy i ponad 200. pasjonatów, zgłosiło „pierwszy krok” z realizacji całości, czyli wykonanie traktu spacerowego wzdłuż prawego nadbrzeża Bobru, na odcinku od ul. Wiejskiej 1 do mostu przy ul. Lwóweckiej. Szacowany koszt przedsięwzięcia to około 430 tys. zł.
- Apelujemy do mieszkańców o wsparcie naszego projektu (nr 22), bo jest on naprawdę godny realizacji – przekonuje założyciel Stowarzyszenia. – Jeśli zrobimy pierwszy krok, będą i kolejne. Trzeba jednak od czegoś zacząć. Nie wolno pozwolić, by nasze dzieci nie wiedziały o tym, że w mieście mamy taką piękną atrakcję, bo obecnie jest ona zarośnięta i zasłonięta krzakami. W przyszłości chcielibyśmy przy tej trasie postawić ławki, muszlę koncertową, a nieopodal Castoramy – „Bobra Budowniczego”. Potrzebujemy jednak wsparcia przy realizacji tego planu – dodaje Eugeniusz Sosnowicz.
Przypominamy, że głosować można tylko do godziny 12.00 – osobiście, w urzędach oraz we wszystkich oddziałach biblioteki miejskiej czyli Książnicy Karkonoskiej, a także elektronicznie poprzez stronę jeleniogórskiego Urzędu Miasta.