Wspólnota ta w ramach remontu klatki schodowej zaplanowała wymianę okien. - W jednym z nich zachował się witraż, więc jako inspektor nadzorujący prace remontowe zaproponowałem, aby to okno przekazać do jeleniogórskiego muzeum, gdzie z chęcią przyjęto taki unikatowy eksponat – mówi nasz Czytelnik, pan Zbigniew. – A wielu ludzi niszczy je i wyrzuca na śmietnik - dodaje.
Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze potwierdza, że dla placówki to cenne przedmioty.
- Każdy, kto posiada zabytkowe przedmioty może się z nami kontaktować i oddać je do naszych zbiorów – mówi szefowa Muzeum Karkonoskiego. – Te najcenniejsze odkupujemy – dodaje.
Co to znaczy zabytkowe? To takie, które posiadają wartość historyczną i muzealną, a ją najlepiej ocenić potrafią sami muzealnicy.
- Czasami ludziom wydaje się, że coś zabytkiem nie jest, bo pochodzi np. z czasów powojennych, ale dla nas takie przedmioty też mogą mieć wyjątkową wartość – mówi Gabriela Zawiła. – Przykładem jest wspomniany secesyjny witraż, który wyjmiemy z obecnych ram i włożymy w nowe. Myślimy o zrobieniu wystawy na temat secesji w Jeleniej Górze, gdzie oprócz takich witraży będą np. stare meble i inne przedmioty. Zachęcamy by ci, którzy mają np. dokumenty po pierwszych mieszkańcach Jeleniej Góry nie wyrzucali ich, tylko przynieśli do nas. Zbieramy też np. stare widokówki z okresu tuż powojennego, plakaty, materiały związane z Solidarnością. W przyszłym roku na 100-lecie budynku naszego muzeum chcemy też zrobić wystawę starych zdjęć jeleniogórzan, stąd nasz apel: jeśli macie Państwo stare zdjęcia, portrety znanych jeleniogórzan, przynieście je nam i jeśli nie chcecie ich oddawać, udostępnijcie je na czas wystawy – apeluje Gabriela Zawiła.
Każdy, kto posiada unikatowe, stare przedmioty może skontaktować się z Muzeum Karkonoskim pod numerem telefonu 75 75 234 65 i zapytać, czy Muzeum nie chciałoby ich przyjąć.