Funkcjonariusze policji przypominali, że ustawa prawo o ruchu drogowym już zobowiązuje pieszych poruszających się poza terenem zabudowanym do noszenia odblasków – ich brak może skutkować mandatem, a przede wszystkim zagrożeniem bezpieczeństwa niechronionego uczestnika ruchu.
- Osoba poruszająca się po terenie zabudowanym jest bardziej widoczna na drodze w porównaniu do osób, które tych odblasków nie posiadają - przekonywał asp. Sztab. Krzysztof Brodowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Jeleniej Górze. - Wspólne akcje policji i straży miejskiej polegające na rozdawaniu darmowych odblasków, szczególnie dla dzieci i seniorów – przynoszą skutek. Coraz więcej osób na drogach posiada oznaczenie, dzięki któremu po zmroku są lepiej widoczne. Apeluje się, aby oznaczać torebki, plecaki czy wózki dziecięce. Zdarza się również, że producenci ubrań wszywają elementy, które odbijają światło. - Bardzo dużo osób używa kamizelek, często widzę rowerzystów, którzy posiadają specyficzne kamizelki, które rozdawaliśmy kilka lat temu – dodał naczelnik.
Policjanci przestawili podczas spotkania statystyki dotyczące zdarzeń z udziałem pieszych podkreślając, że w skali kraju jest ich coraz więcej, a istotnym elementem składającym się na poprawę widoczności pieszych jest także doświetlanie przejść. Rośnie też liczba mandatów z uwagi na brak odblasków poza terenem zabudowanym, zatem tego typu akcje są pożądane, aby rosła świadomość zarówno pieszych, jak i kierujących.
W debacie głos zabrał przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze Robert Tarsa. - Najwięcej sytuacji, które doprowadzają do przerwania egzaminów jest właśnie na przejściach dla pieszych – przyznał dyrektor Robert Tarsa.
Jeszcze w tym roku zostanie zakupionych 1000 odblasków. - Kiedyś rozdaliśmy 800 kamizelek dla dzieci i pojawiały się głosy, że to „siara” takie kamizelki nosić, ale teraz znowu jest odzew i przedszkola się do nas zwracają z prośbą o nie, aby dzieci czuły się bezpiecznie – mówił Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej.