Czwartek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 9756
Zalogowanych: 29
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com

Piątek, 3 czerwca 2022, 10:13
Aktualizacja: 10:16
Autor: KK
Jelenia Góra: Zaczytaj się z Jelonką.com
Fot. Książnica Karkonoska
Panie bibliotekarki z jeleniogórskiej Książnicy Karkonoskiej, jak co tydzień przygotowały dla Czytelników Jelonki.com propozycje książek, po które ich zdaniem warto sięgnąć. Piszą o nich ciekawie w swoich recenzjach, z którymi warto się zapoznać. Zapraszamy do lektury.

Usypać góry. Historie z Polesia. Małgorzata Szejnert

Od lat mówiło się, że tę książkę nosił w sobie Ryszard Kapuściński. Nasz najwybitniejszy reporter urodził się w Pińsku i Polesie było jego wielką tęsknotą. Nie zdążył. Małgorzata Szejnert zaczęła od Louise Boyd. Amerykańska podróżniczka i odkrywczyni - ambitna, odważna, samodzielna - penetrowała również Polesie. Do Polski przyjechała w 1934 roku między innymi na Międzynarodowy Kongres Geograficzny, delegowana przez rząd Stanów Zjednoczonych i Amerykańskie Towarzystwo Geograficzne. Przygotowywała się do tej podróży jak zawsze bardzo starannie. Ale czy przewidziała niewygody, czy była świadoma, jakie drogi, a raczej bezdroża będą ją wiodły? Zbieranie informacji o Boyd siłą rzeczy skierowało Małgorzatę Szejnert na Polesie lat trzydziestych. Przeczytała i przestudiowała wszystko, co możliwe: stare mapy, archiwa, kserokopie dokumentów, rękopisów, zmikrofilmowane gazety, relacje z podróży, choć i tak najważniejsze okazały się bezpośrednie spotkania i rozmowy. I poszło. Poleskie bagna, błota, lasy, mokradła i zarośla wciągnęły naszą reporterkę bez możliwości ratunku. Lecz któż by się był w stanie obronić przed tak fascynującym miejscem, niezwykłością przyrody, intrygującymi, lecz zapomnianymi bohaterami, odchodzącymi w niebyt zwyczajami? No i historia. Jak zawsze w tym regionie – bez szczęśliwego zakończenia. Jest i teraźniejszość. Wtedy, gdy dziennikarka jeździła i zbierała materiały, wydawała się po prostu smutna i bez przyszłości. A dzisiaj? Pozostają książki, szczególnie ta – rzetelna, klimatyczna podróż w czasie i przestrzeni, w której prowadzi nas eleganckie, piękne, przy tym precyzyjne pióro Małgorzaty Szejnert. To jedyna osoba, która mogła się z tym tematem w taki sposób zmierzyć. W pamięci pozostanie wiele spraw i wydarzeń, ale przede wszystkim szacunek oddany osobom tam żyjącym - Poleszukom. To oni są najważniejsi w tych opowieściach. Miejscowi, którzy wbrew wszystkiemu, na przekór historii i polityki ratują i chronią to, co jeszcze da się uratować: języki, wyznania, tradycje, tożsamość, swoją małą ojczyznę. Oby dali radę. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)

Kości, które nosisz w kieszeni. Łukasz Barys

„Ziemia nie obnosi się z cierpieniem, ale chowa w sobie kości, na które można nadepnąć, chodząc po podwórku. Coś wyszło na wierzch, ale nie były to odłamki szkła albo drewna. Coś zachrzęściło, więc zaczęłam drapać. Sucha ziemia wżerała się za paznokcie z dziwną łatwością. Kolana miałam czerwone i zdarte, łokcie tak samo, ale w końcu podniosłam ku słońcu brązową, suchą kość, kruchą i poplamioną. Schowałam znalezisko do kieszeni i ponownie uklękłam. Zdołałam jeszcze ukraść ziemi kilkanaście kości: maleńkich albo większych, ale zawsze brązowych i kruchych. Wszystkie włożyłam do kieszeni i miałam tam teraz orkiestrę.”
Prozatorski debiut Łukasza Barysa zdobył Paszport POLITYKI 2021 w kategorii Literatura – za znakomitą literacko opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości. Powieść osadzona jest w Pabianicach, w biedzie, obok śmierci, przemocy, smutku i nadziei. Głowna bohaterka Ula opowiada nam o swojej schorowanej babci, matce, która rozpaczliwie szuka miłości, alkoholiczce Waci, worku treningowym syna i o Fabianie, który nie żyje. W tej bardzo poetyckiej powieści życie przeplata się ze śmiercią, teraźniejszość żyje przeszłością. Wiele w niej wieloznaczności, otwartych pól interpretacji, zagadek i niedopowiedzeń. Książka jest ciekawa, intrygująca, ale również trudna, melancholijna i raczej ponura. Dlaczego tak chciał nam o Pabianicach opowiedzieć Łukasz Barys? 10 czerwca będzie okazja zapytać autora osobiście. Autor będzie gościem Książnicy Karkonoskiej. Zapraszamy 10 czerwca o godzinie 17:00 do Sali konferencyjnej przy ul. Bankowej 27. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (JJ)

Najdziwniejsze fobie. Marcin Przewoźniak

Słowo fobia pochodzi z języka greckiego, gdzie określenie phobos charakteryzuje strach i oznacza lęk wywołany przez określone sytuacje lub przedmioty zewnętrzne, które tak naprawdę nie są niebezpieczne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i poznać lęki ludzi, które czasem są bardzo dziwne nawet dla nich samych zapraszamy do lektury. Jak sam autor pisze „to nie jest książka o przesadzaniu. Ci, którzy się boja czegoś, co innym wydaje się zabawne, wcale nie udają.” Naukowcy zbadali i opisali ok. siedemset różnych lęków i strachów. W tej książce poznasz wiele z nich. Hafefobia, kynofobia, agorafobia, neofobia, ksenofobia, fonofobia, chiroptofobia to tylko niektóre nazwy fobii opisane w książce. Dowiesz się jak nazywa się lęk przed pająkami. Czy można bać się zegarów i upływającego czasu. Co tajemniczego i przerażającego czai się w cyfrach. Dzieci mogą się przekonać, że nie tylko one się czasem boją i że strach jest czymś normalnym. Strach towarzyszy także dorosłym i to w bardzo niespotykanych i czasem śmiesznych okolicznościach. Jeśli chcesz poznać fobię XXI wieku lub królową wszystkich fobii zapraszamy do lektury bardzo ciekawej książki z pięknymi ilustracjami. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AJ)

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
100%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
495
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
W ogóle nie mam telewizora
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Robią kolejne drogi
 
Piłka nożna
To już dziś... Walka o fazę ogólnopolską!
 
Kultura
Schronisko w wersji All Inclusive
 
Aktualności
Trwają prace przy magistrali na Wolności
 
Aktualności
Oszukiwali na refundacjach za leki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group