Muzyka plaży. Pat Conroy
Gdyby żył, 26 października obchodziłby urodziny, a my moglibyśmy odśpiewać Patowi Conroyowi tradycyjne 100 lat. Niestety od dwóch lat wiemy, że nowej powieści nie będzie. „Muzyka plaży” jest dla wielu jego wielbicieli najważniejszą książką – obok takiej rekomendacji żaden czytelnik ani bibliotekarz nie może przejść obojętnie. Jack McCall porzuca swoje rodzinne miasto w Karolinie Południowej. Ucieka do Rzymu. Ale to nie jest zwyczajna zmiana. Jack zaciera za sobą wszelkie ślady, zrywa kontakty z rodziną, z przyjaciółmi. Chce rozpocząć z córką nowe życie, bo stare aż nadto mu dopiekło. Tylko czy tak się da? Jego żona popełniła samobójstwo. Trudno było znaleźć bardziej kochające się małżeństwo, ale jednak Shyla to zrobiła i właściwie nikt nie wie, dlaczego. Jack został z małym dzieckiem, bezgraniczną rozpaczą i obezwładniającą tęsknotą, ale też z rosnącym poczuciem winy i obarczaniem go przez rodziców Shyli odpowiedzialnością za tę śmierć. Wyjazd wydaje się jedynym sensownym ratunkiem. Ale przeszłości nie można odciąć, tym bardziej, że w Waterford zdarzyło się zbyt wiele ważnych dla niego rzeczy, a niektóre z nich wymagają dopisania dalszego ciągu. Choroba matki zmusza go do powrotu i zmierzenia się z cieniami porzuconej młodości. A trochę tego jest. Dom rodzinny i destrukcyjny wpływ ojca, traumatyczne doświadczenia rodziców żony, grupa przyjaciół, która wydawała się związana na śmierć i życie, tyle że życie miało już gotowy inny scenariusz,. Przed nami wielka amerykańska opowieść, panorama losów i postaw, obraz pokolenia z roku 1968, jego buntu i protestu przeciwko wojnie w Wietnamie, a w konsekwencji konfliktu z własnymi rodzicami, których własne dzieje i wybijanie się na niezależność pokierowały w inne rozumienie bycia dobrym Amerykaninem. I holocaust. Bo tu przywiodły, między innymi z Polski, drogi ocalałych. Tylko czy na pewno ocalałych? A jeżeli cierpienie jest dziedziczne? Zaskakująca to książka: czasami jest smutno, czasami nostalgicznie, są zdania, których ładunek emocjonalny, tragizm w nich zawarty paraliżuje ciało, ale nie brakuje również śmiechu i uczuć, które zabliźniają stare rany. Przede wszystkim jest teraźniejszość. Bo to ona jest najważniejsza. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (KH)
Magazyn TIMM, nr 3, październik 2018
W tym czasopiśmie można się zaczytać, bo to darmowa porcja wiadomości z regionu. Magazyn TIMM wypełniają ciekawostki, wydarzenia, odkrycia, miejsca, ludzie z regionu i reklamy. W najnowszym numerze znalazły się artykuły o gwieździe alternatywnego popu, która tutaj nagrywa, tutaj ściąga gwiazdy muzyki i tutaj układa swoje życie, artykuł o runtrackach, które powstały w Świeradowie Zdroju, artykuł o jeleniogórskiej grupie speedballowej, czy artykuł o Boathouse w Karkonoszach i projekcie Aquakultura przy podgórzyńskich stawach. Znajdziemy też ciekawe informacje o tym, co założyć na górska wyprawę, czego uczą góry, jak wędrować po górskich szlakach z małym dzieckiem i pozwalać mu samodzielnie odkrywać uroki natury, o planowaniu podróży, nawet tych bardzo dalekich, o prostych metodach komunikacji z dziećmi, o wrzucaniu na luz. W 3 numerze Magazynu TIMM tradycyjnie już znalazły się niekonwencjonalne przepisy kulinarne, na słodkości, które koniecznie należy przetestować samemu, a następnie skorzystać z porad o skutecznym odchudzaniu ;) Magazyn TIMM po raz trzeci udowadnia, że żyjemy w miejscu, gdzie dzieje się mnóstwo ciekawych wydarzeń, gdzie powstają nowe inicjatywy i mieszkają wspaniali, nietuzinkowi ludzie - dla nich czasopismo przygotowało odznakę Dumnego Mieszkańca Karkonoszy. Kilka odznak zostało już przyznanych! Zapraszamy do lektury czasopisma, jest ono dostępne w Książnicy Karkonoskiej. (JJ)
Mirabelka – Cezary Harasymowicz
Mirabelka – to pełna nadziei, wiary i miłości historia kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Choć nie ma już kamienicy pana Friedmana, fabryki strojów karnawałowych panów braci Alfusów, nie ma też getta, a od niedawna nie ma nawet mirabelki, to przetrwała pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli – o Dorce, Chaimie, Maćku i innych… Książka na swój sposób baśniowa i niezwykła. Polecamy. Książka dostępna w zbiorach Książnicy Karkonoskiej.(AJ)
Niepewność . Lisa Gardner; czyta: Marta Grzywacz
Lisa Gardner stawia nie tylko na wątek kryminalny, ale bierze także pod lupę stosunki rodzinne, pokazując bardzo wyraźnie, jak pozornie idealna rodzina może się rozsypać, gdy ludzie nie są szczerzy w stosunku do siebie. Rozmowy o nich samych zostają wyparte przez nieznaczące pogawędki przeprowadzone w biegu. Szczęśliwa, idealna rodzina z bardzo dobrą sytuacją materialną – Justin, Libby i ich córka Ashlyn. Idealny obrazek w jednym momencie rozpada się jak domek z kart. Porwanie rodziny – przewiezienie do nieczynnego więzienia – okup. Sprawa pozornie prosta… nic bardziej mylnego. Małżeństwo w stanie agonalnym, mąż zdradza, żona uzależniona od środków przeciwbólowych, córka w ciąży. Trzy dni koszmaru odkrywa karty 16 lat misternie plecionej intrygi, dwóch twarzy, niepewności, nienawiści, miłości, siły dwóch kobiet …
Cierpienie ma smak, ale nadzieja też ma! Polecam! Audiobook dostępny w zbiorach Książnicy Karkonoskiej. (AS)