Projekt był wspólnym działaniem Powiatu Jeleniogórskiego i spółki marketingowej Marketing Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien mbH z Bautzen, reprezentującej powiaty Bautzen i Görlitz. Głównym celem mikroprojektu było przygotowanie przez grupę specjalistów z niemieckiej i polskiej strony opracowania stanu obecnego obiektów dziedzictwa kulturowego w Kotlinie Jeleniogórskiej i na Łużycach Górnych oraz w obszarze leżącym pomiędzy tymi regionami.
Opracowanie to zostało oficjalnie zaprezentowane podczas konferencji w Staniszowie. W konferencji wzięli udział przedstawiciele gmin z Powiatu Jeleniogórskiego, Karkonoskiego Parku Narodowego, Parku Krajobrazowego Dolina Bobru, Związku Gmin Karkonoskich, wydawnictwa PLAN, PTTK Oddział „Sudety Zachodnie”, konserwatora zabytków, Fundacji „Dolina Pałaców i Ogrodów”, Fundacji „Partnerstwo Ducha Gór”, Wydziału Architektury Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze oraz specjaliści i przedstawiciele fundacji zajmujących się dziedzictwem kulturowym jak i samorządów z Saksonii.
Ostatnim zadaniem w mikroprojekcie było wspólne wytypowanie grupy obiektów (po dziesięć na polską i niemiecką stronę), które zdaniem uczestników projektu mogą być uważane za najatrakcyjniejsze pod kątem turystycznym. Obiekty te mają być połączone pomiędzy sobą transgraniczną trasą turystyczną, a jej opracowanie i promocja są elementami dużego projektu w programie INTERREG Rzeczpospolita Polska-Saksonia przygotowanego przez Powiat Jeleniogórski, Marketing Gesellschaft Oberlausitz-Niederschlesien i fundację „Dolina Pałaców i Ogrodów” w 2018 roku. Projekt ten nosi tytuł „Pücklera sny o ogrodach – opracowanie i promocja transgranicznej trasy turystycznej”, a wniosek o jego dofinansowanie został złożony we Wspólnym Sekretariacie Technicznym we Wrocławiu w dniu 28 listopada 2018 roku.