Jelenia Góra: Zakorkowani gliniarze, problem z przejazdem
Autor: ewafit
Kierowcy mają obowiązek ułatwić przejazd pojazdowi uprzywilejowanemu. Mogą zjechać z dogi, albo zatrzymać się w miejscu, gdzie jest to możliwe (przystanek, zatoka postojowa, pobocze, trawnik). W niektórych sytuacjach ustąpienie pierwszeństwa polega na przyspieszeniu tak, aby pojazd uprzywilejowany nie musiał gwałtownie hamować. Zabronione jest także wjeżdżanie na skrzyżowanie, kiedy nie można dalej pojechać, ponieważ to może utrudnić przejazd karetce, policji lub straży pożarnej.
Jeleniogórzanie i mieszkańcy powiatu zazwyczaj stosują się do przepisów związanych z pierwszeństwem na drodze pojazdu uprzywilejowanego - mówi podinspektor Edyta Bagrowska, rzeczniczka jeleniogórskiej policji. - Bywają sytuacje, kiedy ktoś sygnału dźwiękowego nie usłyszy, bo ma np. słuchawki na uszach lub zbyt głośno w aucie włączoną muzykę, ale są to przypadki sporadyczne i nie wynikają ze złej woli kierowców.
Czym jest pojazd uprzywilejowany? To to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Są to również pojazdy jadące w kolumnie, na początku i końcu której znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. Pojazdy uprzywilejowane w akcji nie muszą się stosować do zasad ruchu drogowego- mogą jechać pod prąd, zatrzymać się na zakazie, wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nie oznacza to jednak, że są bezkarne.
Źródło: podinspektor Edyta Bagrowska, rzecznik prasowy KMP w Jeleniej Górze