Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11315
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Zamek Księcia Henryka – wyjątkowe widoki na Karkonosze

Czwartek, 5 września 2024, 20:10
Aktualizacja: 20:11
Autor: Katarzyna Morańda
Podgórzyn: Zamek Księcia Henryka – wyjątkowe widoki na Karkonosze
Fot. MT
Zamek Księcia Henryka w Sosnówce (gmina Podgórzyn) to wyjątkowa gratka dla turystów. Zamek położony jest w malowniczym lesie, a z jego 15-metrowej wieży widokowej rozciąga się spektakularna panorama Karkonoszy, obejmująca między innymi Śnieżkę i Śnieżne Kotły.

Jak dojechać?

Zamek na Górze Grodna (504 m n.p.m.) w Sosnówce, oddalony jest jedynie 9 km od Jeleniej Góry, co czyni go łatwo dostępnym celem wycieczek dla turystów. Trasa jest łatwa i dobrze oznakowana, dzięki licznym kierunkowskazom.

Film: Aga Artur

Dla tych, którzy wolą krótsze podejście, najlepszą opcją jest start z Sosnówki. Droga prowadzi żółtym szlakiem i zajmuje około 20-30 minut. Natomiast ci którzy preferują dłuższe wycieczki mogą wybrać trasę niebieskim szlakiem prowadzącą przez Marczyce.

Malownicze widoki

Z wieży można również podziwiać również cały Zalew Sosnówka oraz pobliskie miejscowości. Jednak, aby móc cieszyć się tymi widokami najpierw trzeba pokonać 78 schodów prowadzących na szczyt wieży.

Jest to bowiem zamek myśliwski z początku XIX wieku. Stylizowany na gotycką ruinę, dziś zachwyca malowniczymi widokami na Karkonosze i otaczające góry, a jego historia owiana jest romantyczną i tragiczną legendą.

Film: Weekend Janusza

Zamek najpierw był schronem

Ten stylizowany na gotycką ruinę zamek myśliwski został ufundowany przez Henryka XXXVIII von Reuss, na którego cześć nadano mu nazwę. Budowla powstawała w latach 1806-1841, na początku XIX wieku. Początkowo zamek pełnił funkcję schronu myśliwskiego oraz wieży widokowej.

W 1842 roku zamek przeszedł przebudowę, dzięki której zyskał formę, jaką możemy podziwiać do dziś. Powstał w czasach, gdy moda na romantyczne budowle była w pełnym rozkwicie. Co istotne, zamek nigdy nie pełnił funkcji obronnych ani mieszkalnych, a jego budowa miała charakter czysto reprezentacyjny.

Co ciekawe, prawdopodobnie motywacją księcia von Reuss do wzniesienia zamku była zazdrość o Zamek Chojnik, należący do rodu Schaffgotschów. Chcąc dorównać sąsiadom i pochwalić się własną "rodową siedzibą", zlecił budowę tej imponującej, choć niepozornej, warowni.

Obecnie

Przez następne lata Zamek Księcia Henryka przechodził z rąk do rąk powoli popadając w ruinę. Dopiero w latach 2015-2016 został wyremontowany i udostępniony do zwiedzania.

Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych. Jego zwiedzanie możliwe jest od maja do października w godzinach 10.00-17.00, oraz od października do maja po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej. Bilet ulgowy kosztuje 8 zł, a normalny 10 zł. Wszystkie zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczane są na dalsze renowacje obiektu.

Film: Eugeniusz Delbowski

Ponadto w ofercie znajdują się m.in. możliwość zorganizowania wycieczki szkolnej, gry terenowej czy nocnego zwiedzania połączonego z degustacją lokalnych alkoholi.

Ciekawa legenda

Z zamkiem wiąże się zarówno romantyczna, jak i tragiczna legenda. Opowiada ona o młodzieńcu i pannie, potomkach rodów von Reuss i Schaffgotschów, których rodziny były w konflikcie i zakazały im się spotykać. Mimo to połączyła ich wielka, zakazana miłość.

Podczas jednej z potajemnych schadzek natknęli się na Ducha Gór. Wzruszony ich uczuciem, zaproponował im pomoc. Zakochani poprosili go, aby ich miłość przetrwała wiecznie, mimo przeciwności losu.

Zamknięci przez swoich krewnych w odrębnych zamkach, postanowili wykopać tunel, który umożliwiłby im tajemne spotkania w Czerwonej Dolinie. Kiedy tam dotarli, ponownie spotkali Karkonosza, który, pamiętając swoją obietnicę, nakazał ogromnemu drzewu otoczyć ich swoimi korzeniami. Duch Gór zabrał ich wtedy z tego świata, by nikt już nigdy nie mógł ich rozdzielić.

Aby ukryć ich miejsce spoczynku, Karkonosz zasypał tunel, a rodziny von Reuss i Schaffgotschów, które przeszkodziły prawdziwej miłości, zostały przez niego ukarane – ich potęga upadła, i nigdy nie odzyskały dawnej świetności.

Twoja reakcja na artykuł?

50
86%
Cieszy
2
3%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
3
5%
Złości
2
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group