To już kolejna edycja wydarzenia, na które czekało wielu miłośników górskich wypraw i zimowej turystyki. Warsztaty lawinowe to niepowtarzalna okazja, aby zdobyć wiedzę i umiejętności, które mogą uratować życie w górach.
W tym roku warsztaty lawinowe zostaną rozbudowane o serię wykładów o tematyce górskiej i lawinowej, realizowanych we współpracy GOPR i KPN. Wykłady odbędą się w piątek, 31 stycznia, w Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym KPN / Pałac Sobieszów w godzinach 14:00–18:00.
Część praktyczna odbędzie się 1 lutego przy Schroniskach Strzecha Akademicka i Samotnia (dwa bloki warsztatowe: 9:00–12:30 oraz 12:00–15:30). W programie: panel teoretyczny z ratownikami Grupy Karkonoskiej GOPR i pracownikami KPN, lawinowe ABC: poszukiwanie detektorem, sondowanie, odkopanie, pierwsza pomoc w przypadku hipotermii, partnerskie ratownictwo lawinowe, analiza stabilności pokrywy śniegu, spotkanie z ratownikiem – przewodnikiem psów ratowniczych.. Przewidziano-konsultacje sprzętowe – możliwość sprawdzenia własnego wyposażenia lawinowego.
Warsztaty to nie tylko zdobywanie praktycznej wiedzy i umiejętności, ale również okazja, by poznać ratowników GOPR, wymienić doświadczenia i lepiej zrozumieć, jak poruszać się bezpiecznie w warunkach zimowych. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym turystą, czy dopiero zaczynasz przygodę z górami – znajdziesz tu coś dla siebie!
Warsztaty noszą imię Andrzeja "Sokoła" Sokołowskiego – instruktora GOPR, członka służby śniegowo-lawinowej i pasjonata gór. Był nie tylko pomysłodawcą i organizatorem pierwszej edycji tego wydarzenia, ale również osobą, która swoją wiedzą i zaangażowaniem kształtowała ratownictwo górskie w Karkonoszach. Jego wkład w działalność górską, edukację oraz popularyzację wiedzy o bezpieczeństwie na stałe wpisały się w historię polskich gór. Niestety przed kilku laty wraz z zona geolożka Roksana Knapik "Sokół" zginał zasypany przez lawinę. Warsztaty są hołdem dla jego pamięci i kontynuacją misji, którą zapoczątkował.