Projekt jest realizowany w ramach programu „Dolnośląskie Małe Granty” Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, dofinansowany z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Uczestnicy drugiego warsztatu przygotują kolejne dwie potrawy związane ze wschodnimi tradycjami kulinarnymi. Przepisy na obie potrawy przygotowała antropolog kultury i jedzenia, kucharka domowa i edukatorka, Anna Rumińska,
Inspiracją receptur były przede wszystkim wspomnienia mieszkańców Janowic Wielkich, a także stare księgi kuchmistrzowskie i kucharskie. Najstarsza to pierwsza, polska księga kuchmistrzowska wydana drukiem w II poł. XVII w. oraz XVII-wieczne źródła z zakresu historii kulinariów i rolnictwa z obszarów Dolnego Śląska.
Grupa warsztatowa podzielona będzie na dwie podgrupy. Wykonają one dwa rodzaje typowej potrawy podróżniczej, tj. pierogi, która na trwałe weszła w kanon tradycyjnych polskich kulinariów. Pierogi przyrządzone jednak będą nieco inaczej, a będą to: sakiewki orkiszowe z kiszonymi warzywami, miodem i olejem lnianym oraz pierogi gryczane z twarogiem, soczewicą i orzechami włoskimi. W pierwszej opcji nadzienie przygotowane będzie z pięciu rodzajów kiszonych warzyw (uczestnicy poznali je na poprzednim warsztacie). Ciasto wykonane będzie z mąki gryczanej razowej i białej. W drugiej opcji nadzienie zostanie przyrządzone z twarogu, soczewicy i orzechów włoskich. Ciasto - z mąki orkiszowej razowej i białej.