W tym roku wielu byłych uczniów z powodu niżu demograficznego ma większe szanse na dostanie się na atrakcyjne kierunki. Nie jest to jednak korzystne dla uczelni wyższych, które muszą zachęcić przyszłego żaka do wyboru własnej oferty edukacyjnej. W tym celu wiele z nich bardziej niż dotychczas zabiega o maturzystów
.
– Nakładamy duży nacisk na reklamę, a w promocję uczelni angażujemy studentów. Rozszerzyliśmy także bazę dydaktyczną o nowe kierunki na studiach podyplomowych, doktoranckich i licencjackich. – mówi Justyna Gwiaździńska z biura promocji Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze.
Ogromną popularnością mimo mniejszej liczby absolwentów cieszy się Politechnika Wrocławska. – Otworzyliśmy dwa nowe kierunki budownictwo i zarządzanie produkcją, ale nie wynika to z potrzeb marketingowych. Jesteśmy ogromną uczelnią i dla nas uruchomienie nowego kierunku nie jest problemem. Wynika to raczej z potrzeb naszego regionu i zwiększenia możliwości dla osób marzących o studiowaniu np. budownictwa, ale nie posiadających pieniędzy na utrzymanie we Wrocławiu – opowiada Maciej Pawłowski, dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Jeleniej Górze.
W następnym roku akademickim, w regionie jeleniogórskim, można będzie więc studiować na wielu nowych kierunkach. Swoja bazę dydaktyczną poszerzyło też Kolegium Karkonoskie, powstały takie specjalizacje jak: rzecznictwo prasowe przy filologii polskiej i terapia kompensacyjna przy pedagogice. Jednak ich uruchomienie zależy od liczby studentów, którzy wybiorą ten kierunek.
Od dwóch lat w Jeleniej Górze działa Wyższa Szkoła Menadżerska. W jej ofercie są zarówno kierunki ścisłe, jak i humanistyczne. Dodatkowym atrybutem jest możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich. W tym roku poszerzono także bazę dydaktyczną o studia drugiego stopnia z pedagogiki, ale jak mówi Łukasz Rzemiński, Referent administracyjny w Wyższej Szkole Menadżerskiej, atrakcyjne dla studentów są również stypendia naukowe i socjalne oraz plan zajęć, uwzględniający potrzeby studentów.
Ci, którym możliwości uczelni wyższych w Jeleniej Górze nie wystarczą, szukają dalej. Najbliżej jest do Wrocławia, gdzie wybór kierunków, poziomów i szkół jest olbrzymi. Studiowanie w pobliżu miejsca zamieszkania to jednak duże ułatwienie. Na przykład kosztuje kilka razy mniej niż w dużym mieście.
Obecnie władze Uniwersytetu Ekonomicznego, zaangażowały się w tworzenie strony internetowej www.studiujwjeleniej.pl, która będzie zachęcała do wyboru lokalnych uczelni. Czy będzie to skuteczny sposób na zatrzymanie maturzystów w Jeleniej Górze? Zobaczymy.