Dla młodzieży, która spędza dużo czasu przed komputerem była to okazja do integracji podczas ferii zimowych – przede wszystkim do wyjścia z domu i pracy w grupie. Od wtorku do piątku (14-17.02) 15 zespołów 5-osobowych rywalizowało w budynku warsztatów szkolnych w Piechowicach. Zdaniem organizatorów to cenna lekcja dla uczestników.
- Co roku staramy się w okresie ferii zimowych organizować turnieje gier. W ostatnich latach był to turniej gry Counter Strike 1.6, a w tym roku jako, że otworzyliśmy klasę e-sportową ukierunkowaną na Counter Strike: Global Offensive, to zorganizowaliśmy turniej na czasie – w grę, w którą na co dzień grają – powiedział Marcin Spychała, wicedyrektor ZSTiL w Piechowicach.
W zmaganiach wzięli udział przede wszystkim uczniowie i absolwenci piechowickiej szkoły, a także gimnazjaliści i osoby z innych szkół. Wicedyrektor przyznał, że turniej szczególnie jest kierowany do gimnazjalistów z zamysłem promocyjnym, aby być może w przyszłości wybrali właśnie kształcenie w kierunku technik informatyk, np. o profilu e-sportowym.
W czasach, gdy młodzież zbyt dużo czasu spędza przed komputerami, zdaniem organizatorów taki turniej to bardzo dobre rozwiązanie. - Gdyby zostali w domu, to by grali o wiele więcej niż robią to tutaj – powiedział M. Spychała. Tradycyjnie, podczas rozgrywanych meczów pozostali uczestnicy i widzowie mogli oglądać zmagania zawodników w osobnej sali – wszystko zostało przygotowane przez uczniów klasy e-sportowej. - Włączyłem się w organizację turnieju, bo nie miałem co robić podczas ferii w domu. Taki turniej uczy myślenia taktycznego z grupą, kontaktu z drużyną – powiedział Norbert Kowalik, uczeń piechowickiej szkoły. Dodatkową atrakcją dla uczestników była obecność „cosplayerki” Kamili Machury, która uwielbia przebierać się za postaci z gier. - Jest to moja pasja, zaczęłam od 2012 roku – szyję dla siebie, szyję dla innych – zdradziła nam absolwentka klasy policyjnej.
E-sport to na świecie wielki biznes z pokaźnymi nagrodami finansowymi, ale w Polsce dopiero się rozwija. - Klasa sportowa, którą otworzyliśmy nie opiera się na tworzeniu profesjonalistów – nie każdy piłkarz czy rajdowiec będzie profesjonalistą, tak samo jest w e-sporcie. Zawsze mówię, że uczymy ich ważnych rzeczy w życiu: komunikacji społecznej, umiejętności podejmowania decyzji, rozwiązywania problemów, pracy w grupie czy organizacji takich imprez – podkreślił Kamil Tarka, nauczyciel sportów elektronicznych, który szkoli uczniów w całej Polsce, a mieszka w Tarnowie.
Czterodniowa rywalizacja zakończyła się zwycięstwem ekipy pod nazwą No Life Frags, drugie miejsce zajęli Feels Bad Team, a trzecie i czwarte: MountainZ i Tęczowe Motylki. Nagrody dla zwycięzców ufundowali: Pro-Cpu i Enter-Net.