Jako piętnastolatek, w 1947 roku przyjechał do Polski z Rumunii. Musiał od początku szlifować język polski. Uczęszczał wówczas do Gimnazjum Snycerskiego w Cieplicach Śląskich Zdroju i Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem oraz do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących w Jeleniej Górze, w którym w 1952 roku zdał maturę. Następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Studia ukończył w 1958 roku.
W latach 50. XX wieku pracował w redakcjach: magazynu graficzno – literackiego "Zebra" w Krakowie i "Tygodniku Powszechnym". Współpracował także z periodykami: "Dziennik Polski", "Znak", "Więź", "Życie Literackie", "Szpilki", "Współczesność", "Przekrój", "Sztuka", "Przegląd Tygodniowy", "Panorama Północy", a także z Telewizją i rozgłośnią Polskiego Radia w Krakowie. Od lat 60. do 80. XX wieku był redaktorem graficznym "Tygodnika Powszechnego". W latach 1979 – 2001 pracował w Fachhochschule w Münster (Niemcy). Prowadził seminaria, nt. desing oraz bryły i przestrzeni. Od 1956 roku publikował rysunki satyryczne i serie rysunkowe w kraju i zagranicą. Był autorem licznych serii rysunków (teki) erotycznych i aktów, oraz dziewięciu obrazów olejnych.
Zorganizował kilkadziesiąt wystaw w Krakowie, Warszawie, Oświęcimiu i Tarnowie, m.in. indywidualnych i zbiorowych dla artystów rumuńskich, bułgarskich, czeskich i niemieckich. Miał od 1958 roku ponad 100 wystaw indywidualnych (Kraków, Zakopane, Lublin, Bergkamen – Niemcy, Ennepetal – Niemcy, Oldenburg – Niemcy, Wrocław, Soest – Niemcy, Bad Oeynhausen – Niemcy, Warszawa, Münster - Niemcy, Lipsk – Niemcy.
Ostatnią wystawę indywidualną miał w 2015 roku, w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Nosiła ona tytuł "dziękuję, Cieplice". Stefan Papp miał szczególny sentyment do Cieplic, bowiem tutaj zaczęła się jego wieloletnia przygoda ze sztuką.
Stefan Papp swoim dorobkiem w dziedzinie satyry wpisał się w skład najwybitniejszych artystów polskich w tej dziedzinie, jakimi byli i są niewątpliwie: Eryk Lipiński, Zbigniew Lengren, Szymon Kobyliński, Jerzy Flisak, Andrzej Czeczot czy Zbigniew Jujka.