Pani Anita przysłała nam (chyba) kompletną listę wizerunków Ducha Gór, nie zapominając o patronacie Rubezahla nad kilkoma placówkami. – Przedstawiany jest w mapie Karkonoszy Martina Helwiga z 1561 r., na obrazie Moritza von Schwinda z 1845 r. ( w tej chwili w monachijskiej Galerii) – pisze pani Anita. Do tego dochodzą dzieła malarskie Hermanna von Hendricha, który wraz z filozofem Bruno Wille w Szklarskiej Porębie stworzyli „Halę Baśni” (8 obrazów Ducha Gór).
Jest też symboliczny grób Ducha Gór, którego wizerun ek służy także za symbol „Dwutygodnika szklarskoporębskiego”, umieszczono go na biletach do Muzeum Karkonoskiego. Duchowi Gór poświęcona jest seria wydawnicza Lucyny Biały. Władca Karkonoszy patronuje przewodnikom turystycznym „Sudety w krainie Ducha Gór”. Działa także restauracja ”U Ducha Gór.,
Wśród tej wyliczanki pani Anita uwzględniła odpowiedź na konkursowe pytanie: potrójny wizerunek Ducha Gór znajduje się na portalu poczty głównej przy ulicy Pocztowej pochodzącym z 1912 roku.
Laureatce gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza zwyciężczynię do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.
Co tydzień – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.