Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 11204
Zalogowanych: 97
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Znowu oszukali. Tym razem na... córkę

Niedziela, 21 lipca 2024, 10:57
Aktualizacja: 11:07
Autor: Policja Jelenia Góra
Jelenia Góra: Znowu oszukali. Tym razem na... córkę
Do Komisariatu II Policji w Jeleniej Górze zgłosił się mieszkaniec powiatu karkonoskiego, który został oszukany przez osobę, która podszyła się pod jego... córkę. Oszust kontaktował się z nim za pośrednictwem komunikatora w telefonie i poprosił o przelanie gotówki na wskazane konto na zakup telefonu komórkowego, a następnie na remont. Mężczyzna niewiele myśląc przelał pieniądze i w ten sposób stracił blisko 10 tysięcy złotych!

Jeleniogórscy policjanci przestrzegają przed tą formą oszustwa internetowego, która od wielu miesięcy jest popularna, albowiem nadal "dają" się na nią oszukać różne osoby.

- Działa to tak. Złodzieje kradną tożsamość osoby, podszywają się pod nią i wykorzystując zaufanie proszą jej najbliższych i znajomych o podanie kodu BLIK czy przelanie pieniędzy na zakup towaru - przypomina podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik jeleniogórskiej policji.

Uwierzył na słowo

O tym, w jaki sposób działają oszuści przekonał się mieszkaniec powiatu karkonoskiego, który uwierzył osobie podszywającej się pod jego córkę i przelał gotówkę w wysokości blisko 10 tysięcy złotych na wskazane konto na zakup telefonu komórkowego, który rzekomo jej się zepsuł oraz remont. Wszystko było oczywiście zmyślone.

Policja do znużenia apeluje. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom! Czytajmy dokładnie komunikaty przychodzące na telefon podczas każdej transakcji oraz wiadomości od znajomych i najbliższych. Taka właśnie forma kontaktu może się okazać zwykłym oszustwem. Można stracić swoje oszczędności. Warto więc potwierdzić tego typu konwersację dzwoniąc do osoby, która prosi nas o pieniądze lub chociażby wysłać smsa na jej numer telefonu i poczekać na odpowiedź.

Oszuści działają nowocześnie

Przestępcy wykorzystują nowoczesne techniki informatyczne albo też nieuwagę osób korzystających z komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu i włamują się na ich konta w rozmaitych serwisach.

• Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
• Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu ich użytkowania.
• Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
• Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
• Uaktualniajmy system operacyjny i oprogramowanie, którego używamy. Produceni starają się stale aktualizować zabezpieczenia, aby nadążyć za pomysłowością oszustów.

Twoja reakcja na artykuł?

1
7%
Cieszy
3
21%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
7%
Smuci
1
7%
Złości
8
57%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile książek w roku czytasz? Audiobooki i e-booki też się liczą.

Oddanych
głosów
614
Jedną
6%
Kilka (3-5)
19%
Dużo (6-12)
17%
Bardzo dużo (więcej niż 12 rocznie)
29%
Czytam od przypadku do przypadku (wolę internet od książek)
9%
Wcale nie czytam książek
21%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Upadek Niemiec: Rząd się rozpadł, a recesja za rogiem
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Autobusy nie dają rady
 
Karkonosze
Rozszerzenie Karkonoskiego Parku Nadowego – za i przeciw
 
Okiem fotografa
Co popada śnieg, to zaraz stopnieje
 
112
Kolizja z autobusem

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group