W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta i organizacji pozarządowych z Jeleniej Góry, a Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zaproponował ważny element budowania tożsamości mieszkańców miasta. Rok później czyli od listopada 2022 roku KSON zaproszony został do realizacji projektu zatytułowanego „ Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze” . Projekt napisany przez KSON odnosił dwa elementy do najmłodszych mieszkańców miasta - dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
W porozumieniu z fachowcami opracowaliśmy skuteczny, jak sądzimy, system kształtowania więzi maluchów z miejscem swojego urodzenia i zamieszkania. Więzi polegającej na przekazaniu dzieciom najpiękniejszych elementów krajobrazu, architektury i historii miasta, których być może nawet nie znają ich rodzice czy opiekunowie. Przy wykorzystaniu regionalistów i historyków wyprodukowaliśmy 5 filmów o regionie pod tytułem „ Z Jelonkiem poznajemy….”.
W poszczególnych odsłonach pięcioczęściowego animowanego filmu historyczny Jelonek prowadzi młodych widzów przez miasto i jego najbliższe okolice. Był to strzał w „dziesiątkę” , bo w czasie projekcji tych filmów w 20 placówkach oświatowych ponad 200 maluchów żywo reagujących na przesuwające się obrazy.
Dużą pomoc przy realizacji projektu okazali również dyrektorzy przedszkoli i szkół, a między innymi dyrektor Małgorzata Wrotniewska i dyrektor Paweł Domagała. Projekt trwał ponad rok wspólnej pracy – mówi prezes KSON Stanisław Schubert. - Potrafiliśmy chyba dotrzeć do serc i umysłów jeleniogórskich maluchów z wprost wynikało z ich relacji na podsumowaniu konkursu. Konkurs odbył się 14 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 10 w Jeleniej Górze. Były występy, konkursy i nagrody. Film zatytułowane „ Z Jelonkiem poznajemy….” możecie zobaczyć na stronie www.kson.pl. Projekt realizowany był w ramach Funduszy Norweskich, a część dotycząca KSON wynosiła 118 000,00 zł i wymagała dużego wkładu własnego partnera. Warto było – mówi Stanisław Schubert.
Teraz najważniejsze - by nie zaprzestać na tej próbie budowania życzliwej tożsamości maluchów do miasta nad Bobrem, mając być może niepłonną nadzieję, że będą chcieli tutaj żyć, mieszkać, pracować.