Były władze miasta z prezydentem Markiem Obrębalskim na czele, poseł Marcin Zawiła, przedstawiciele duchowieństwa z księdzem Bogdanem Żygadło, dziekanem jeleniogórskim, dyrektorzy szkół oraz młodzież.
Szczególnie gorąco byli witani byli i obecni pracownicy Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Galę poprowadzili zastępczyni dyrektora jubilatki Maria Witkowska oraz Andrzej Grosicki, nauczyciel a także rzecznik praw ucznia. Wśród zgromadzonych w kinie pojawili się dawni dyrektorzy szkoły: Walenty Kołbik, Jan Chodor, Andrzej Dąbek, Bogdan Lesińki, Danuta Pająkiewicz oraz Eulalia Skuza. Był także gość z niemieckiej szkoły partnerskiej w Gerolstein, emerytowany jej dyrektor Joachim Kohler.
Goście gali mieli okazję zobaczyć na ekranie kina nakręcone wcześniej wywiady ze znanymi absolwentami placówki. W jednym z nich poseł Marcin Zawiła przyznał, że do szkoły poszedł przez przypadek, bo po maturze nie dostał się za pierwszym razem na studia i – zamiast iść w kamasze – wybrał pomaturalną szkołę turystyczną.
Marcin Zawiła dodał też, że nauka w tej placówce nie okazała się jednak tylko czymś tymczasowym, ale dała mu solidne podstawy wiedzy z wielu dziedzin. Na ekranie przewinęły się także postaci Zdzisława Ziomka, dyrektora Hotelu Mercure, oraz Barbary Różyckiej-Jaskólskiej, szefowej Informacji Turystycznej i Kulturalnej. Był też wywiad z Joanną Marczewską, obecną dyrektor ZSEiT, która także jest absolwentką szkoły. Przypomniała na ekranie czas stanu wojennego i własną studniówkę, która trwała do… godziny 18.
Później Joanna Marczewska przypomniała w krótkim przemówieniu historię szkoły, która sięga lipca 1945 roku i utworzenia w dwuoddziałowego Gimnazjum Kupieckiego. Ewaluowało ono w kolejne placówki nauczające coraz szerszego zakresu wiedzy z zakresu ekonomii i turystyki, aż w połowie lat 70. XX wieku szkoły zostały ekonomiczne i hotelarsko-turystyczne zostały zintegrowane w jeden zespół. Ten – po tymczasowej zmianie nazwy – powrócił w tej właśnie postaci na oświatową mapę Jeleniej Góry.
Podczas gali nie mogło zabraknąć przemówień. Prezydent Marek Obrębalski udzielił krótkiego wywiadu już na scenie kina. Powiedział, że „Ekonom”, którego jest absolwentem, ukształtował jego zainteresowania i wpłynął na dalszą karierę naukową. Prezydent bardzo ciepło wspomniał też swoich nauczycieli. – To byli wspaniali ludzie. Nie mówię tego, aby się podlizać, co jest ostatnio modne. To prawda, bo ta szkoła nauczyła mnie też, że należy mówić tylko prawdę – powiedział Marek Obrębalski. W prezencie urodzinowym szkoła dostała od M. Obrębalskiego czek na 6500 złotych.
Z głosem podziękowania i życzeń wystąpił też Marcin Zawiła, który wskazał młodzieży, aby – przy natłoku obowiązków – potrafiła także cieszyć się młodością. Ksiądz Bogdan Żygadło zwrócił uwagę, że jubileusz jest czasem dziękczynienia za dobrych ludzi, dzięki którym szkoła mogła przetrwać i trwa dalej.
Życzenia złożył też szef rady rodziców Ryszard Wrzos, a także Marian Huebner, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zauważył, że ZNP także świętuje swoje 65-lecie i jest silną organizacją w „Ekonomie”. W imieniu oświatowej „Solidarności”, której jest przewodniczącym, wystąpił także Andrzej Grosicki. Zasugerował, że przy tych górnolotnych życzeniach zarówno nauczyciele jak i pracownicy oświaty ucieszyliby się jeszcze z pewnych podwyżek płac.
W imieniu dyrektorów innych szkół przemawiała Wanda Kozyra, szefowa Mechanika, która – z Pawłem Domagałą, szefem ZSO nr 1 i Danutą Pawłowicz, dyrektorką „Handlówki” wręczyła Joannie Marczewskiej wiązankę kwiatów.
W części artystycznej wystąpił szkolny teatr, który pokazał spektakl poetycki inspirowany mottem „Wędrówką życie jest człowieka”, a także kabaret, który rozbawił publiczność do łez pełnym aluzji i ciętych sformułowań tekstem tyczącym szkolnych aktualności. Morał był niezwykle pozytywny: placówka sprawiła, że jej „produkty ZSEiT” nie wyszły na… idiotów i z nostalgią po latach wracają do „Ekonoma”.
Joanna Marczewska podziękowała gościom za przybycie i mnóstwo kwiatów, które – z okazji jubileuszu – zasłały rampę kinowej sceny. Przy poczęstunku była okazja do rozmów i osobistych wspomnień.
Do życzeń dla tej niezwykle cennej w jeleniogórskiej oświacie szkole dołącza się także zespół portalu i tygodnika Jelonka.com