Wtorek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 13759
Zalogowanych: 99
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

WLEŃ: 70 lat Katynia. Echa zbrodni

Środa, 13 października 2010, 7:59
Aktualizacja: 7:59
Autor: Agrafka
WLEŃ: 70 lat Katynia. Echa zbrodni
Fot. TEJO
W miniony poniedziałek z inicjatywy Powiatowego Centrum Edukacji w Lwówku Śląskim odbyło się „Wleńskie spotkanie z historią” związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W uroczystości wziął udział miejscowy historyk Maciej Szczerepa.

Celem spotkania było: zapoznanie z ogromem i potwornością zbrodni na polskich oficerach, omówienie „sprawy katyńskiej” jako instrumentu polityki sowieckiej i polskich komunistów oraz przedstawienie walki polskich sił patriotycznych o ujawnienie zbrodni.

Wykład i prezentacja filmu, które miały miejsce w godzinach popołudniowych w Zespole Szkół im. Świętej Jadwigi Śląskiej we Wleniu, m.in. przybliżyło wyniki najnowszych ustaleń IPN w sprawie ludobójstwa, które przez dziesiątki lat pomijane było milczeniem w oficjalnym obiegu informacji. Prawdę katyńską uchronić od zapomnienia udało się dzięki postawie potomków pomordowanych tam Polaków, części nauczycieli, którzy narażając się na represje przekazywali wiedzę na ten temat i wszystkich tych, którzy za cel postawili sobie zachowanie dla przyszłych pokoleń pamięci o około 22 tys. zamordowanych przedstawicielach polskiej inteligencji w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Kuropatach, Bykowni i różnych miejscach sowieckiej ziemi - „Golgoty Wschodu”.

Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy dokonania przez Rosjan Zbrodni Katyńskiej oraz 10. rocznicy otwarcia i poświęcenia polskich cmentarzy wojennych w Katyniu, Charkowie i Miednoje – stworzona została także wystawa edukacyjna Instytutu Pamięci Narodowej.

W części merytorycznej wystąpił Maciej Szczerepa, mieszkaniec Lwówka Śląskiego, absolwent wydziału historii na Uniwersytecie Wrocławskim (1996). Obecnie jest nauczycielem historii w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Lwówku Śląskim. Przeszłość pasjonowała go już od dzieciństwa. Tę pasję zaszczepił w nim dziadek - Jan Szczerepa – uczestnik walk o Monte Cassino. Maciej Szczerepa jest autorem i współautorem kilku książek, m.in. kompendium wiedzy z zakresu historii dla uczniów przygotowujących się do matury „Historia. Niezbędnik licealisty” (2006), swego rodzaju przewodnika po miejscach, do których koniecznie powinien trafić każdy poszukiwacz militariów i skarbów „Wojenne tajemnice Dolnego Śląska” (2006), „Żądza złota” (2007) o najbardziej poszukiwanym w średniowieczu metalu, „Gawędy o piwie” (2007) o patronach piwowarstwa - świętych opiekujących się sztuką warzenia piwa czy „Skarby Śląska. Odnalezione, poszukiwane, legendarne” (2008), oraz kilkudziesięciu artykułów o tematyce historycznej i regionalnej.

Spotkanie swą obecnością zaszczycili m. in.: Artur Zych, starosta powiatu lwóweckiego, Halina Braun, dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Lwówku Śląskim, oraz Wiesław Gierczyk - dyrektor wleńskiej szkoły.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy masz karmnik dla ptaków na balkonie?

Oddanych
głosów
86
Tak
38%
Nie
43%
Nie mam balkonu
10%
Dokarmiam ptaki w inny sposób
8%
 
Głos ulicy
Jestem za, a nawet przeciw
 
Warto wiedzieć
Jak Niemcy zbudowały imperium? (i dlaczego płonie)
 
Rozmowy Jelonki
Zielone pogranicze
 
Aktualności
Nowe rondo już gotowe
 
Aktualności
Przebudowa hotelu Orlinek w Karpaczu
 
Ciekawe miejsca
Książę też dostał nagrodę
 
Aktualności
Festiwal Światła w Cieplicach – program

Jedzenie na telefon

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group