Dzięki projektowi Teatr Norwida może prezentować spektakle z audiodeskrypcją, pętlą indukcyjną, projekcją dialogów oraz tłumaczeniem na język migowy. Po spektaklu widzowie mogli wejść na scenę i poznać szczegóły scenografii, zadawać pytania. Na wszystkie odpowiadała aktorka - Małgorzata Osiej-Gadzina.
Mam nadzieję, że widzom daje to szersze spojrzenie na teatr. To dla nas to nowe doświadczenie, mieliśmy ciekawe zajęcia warsztatowe. Trzeba się przyzwyczaić do osoby, która siedzi i miga na scenie, ale to kwestia przygotowania do tego. Trzeba się otwierać na nowe i daje to nam nowe możliwości, na czym skorzystają: teatr i widzowie - wyznała Małgorzata Osiej-Gadzina, aktorka Teatru Norwida w Jeleniej Górze.
Rewelacyjny spektakl. Korzystałem ze słuchawek - przed rozpoczęciem był opis aktorek, ich ubioru. W trakcie była mowa kto, z której strony wchodzi, co trzyma w ręku itp. szczegółowe opisywanie scen. Jeździliśmy do Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu, ale to większy koszt dojazdu. Bardzo chętnie będziemy przyjeżdżać do Jeleniej Góry, bo mamy bliżej - powiedział Leszek Marzec, prezes Polskiego Związku Niewidomych, koła w Lubaniu, który przyjechał na spektakl z liczną grupą członków lubańskiego koła PZN.
Wszystko było idealnie dostosowane do potrzeb. Warto było też zostać po spektaklu, żeby się zorientować, co było na scenie - wyznał Pan Adam, który na spektakl przybył z mamą - Urszulą.
Planujemy spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczem migowym co miesiąc. Następny będzie "Przez park na bosaka" - 25 lutego o godz. 19:00 - dodała Dorota Fruba, koordynatorka projektu "Zobacz, usłysz, poczuj - teatr dostępny dla każdego".
Audiodeskrypcja: Fundacja Katarynka
Lektor: Jacek Paruszyński
Tłumacz migowy: Aleksandra Szalek-Palmowska.
Spektakl prezentowany w ramach przedsięwzięcia grantowego „ZOBACZ, USŁYSZ, POCZUJ – TEATR DOSTĘPNY DLA KAŻDEGO”, finansowanego w ramach projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Osi priorytetowej IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa, w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014 – 2020.