Szkolenie rozpoczęła prezentacja, z której można było się dowiedzieć, że HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który jest szeroko rozpowszechniony. Istnieje ponad 100 typów wirusa HPV, z których większość jest relatywnie nieszkodliwa, a zakażenie przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Około 30 typów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn.
Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. W większości przypadków zakażenie wirusami HPV ustępuje samoistnie, ale w przypadkach zakażeń wirusami HPV wysokiego ryzyka może dojść do rozwoju raka szyjki macicy. Metodami, które w pewnym stopniu ograniczają zarażenie się wirusami HPV to ograniczenie ilości partnerów seksualnych, kobiety powinny wykonywać darmowe badanie cytologiczne oraz regularnie odwiedzać ginekologa.
Dalszym punktem szkolenia był quiz, w którym wytypowane przez klasy osoby mogły zdobyć punkty posługując się wiedzą zdobytą wcześniej. Kolejnymi zadaniami dla klas było odegranie scenek i wymyślenie haseł na temat profilaktyki zapobiegającej zarażeniem się wirusem HPV.
W Polsce ok. 3,5 tys. kobiet zapada co roku na raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera. Pod względem statystyk zachorowalności i umieralności z powodu tej choroby zajmujemy niechwalebne, czołowe miejsce wśród krajów Unii Europejskiej. Dodatkowego dramatyzmu tym statystykom dodaje fakt, że odpowiednio wcześnie wykryte zmiany chorobowe w obrębie szyjki macicy zapewniają całkowite wyleczenie, a test na ich wykrycie jest ogólnodostępny i bezbolesny.