Interdyscyplinarne wydarzenie artystyczne przerodziło się w spontaniczną integrację środowiska szkolnego dla szeroko pojętego dobra dzieci. W ciepłej przyjaznej atmosferze, z ciekawością oglądano prezentacje, dyskutowano i wymieniano poglądy na temat inspiracji młodych twórców. – Tego typu przeglądy są dużym przeżyciem dla uczestników, mają oni wtedy okazję wyjść ze swojego miejsca, zaprezentować to, co robią na zajęciach szerszej publiczności, a także mogą zobaczyć, jak prezentują się na tle innych – mówi Jolanta Łukasiewicz, polonistka z Gimnazjum nr 1.
Po oficjalnym otwarciu imprezy, którego dokonała wicedyrektor Bogumiła Kapelarz, sympatię młodszych i starszych widzów szybko zjednał sobie Jarosław Góral, aktor Teatru im. Norwida. Oklaskiwany za rolę Roberta "Boba" Cratchita w sztuce „Scrooge. Opowieść wigilijna” artysta wprowadził wszystkich uczestników w rodzinną atmosferę świąt Bożego Narodzenia czytając wiersze i opowiadania autorstwa m.in. uczniów z „szóstki”. Zgłoszone do przeglądu prace literackie zachwyciły szczerością, autentyzmem oraz wyjątkową prostotą. Wyjątkowe wrażenie zrobił bardzo głęboki znaczeniowo, świąteczny wiersz Kornelii Zoń z Mysłakowic.
Swoje umiejętności taneczne zaprezentowali także siedmioletni gospodarze pod kierunkiem Doroty Chocianowicz. Podczas recytacji wierszy o zimie, przygotowane przez Ewę Majdę dzieci z „siódemki” ujęły słuchaczy odpowiednią prędkością wypowiadania poszczególnych zwrotów i zdań. Z kolei doborem repertuaru i jakością interpretacji wierszy i prozy zaimponowały uczennice z Gimnazjum nr 1: Anastazja Łozowska i Sylwia Martyniak. Dziewczyny przedstawiły m.in. opis krajobrazu zimowego z powieści Henryka Sienkiewicza „Potop” oraz wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - „Kto wymyślił choinki?”
Efektem działalności teatralnej drugoklasistów z „siódemki” było przedstawienie „Dziewczynka z zapałkami”, którego kanwą stała się najsmutniejsza baśń świata Hansa Christiana Andersena. Swoimi umiejętności aktorskimi zachwyciła przede wszystkim odtwórczyni tytułowej bohaterki: Karolina Głoguś, która w swobodnej i radosnej interpretacji finału znanej baśni budzi się ze świątecznego snu, a zapewniający ją o swoim oddaniu rodzice zabierają córkę na pasterkę.
Ciekawym punktem programu były prezentacje młodych poetów, m.in. uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii, a wiele wzruszeń dostarczyła czytająca wiersze aktorka Zdrojowego Teatru Animacji: Dorota Bąblińska-Korczycka, znana dziecięcej publiczności z kreacji gospodyni Maryni w spektaklu „Ach, ta Mysia”. Dużym urozmaiceniem był występ dziecięcej grupy muzycznej z Podgórzyna oraz zespołu wokalnego z Mysłakowic, któremu akompaniował na gitarze polonista Rafał Wiewióra. Żywiołowe wykonanie kolęd i pastorałek zostało gorąco nagrodzone brawami. „Przybieżeli do Betlejem pasterze!” grupa zaśpiewała razem z publicznością.
Impreza okazała się wspaniałym przeżyciem dla wszystkich jej uczestników, co było widoczne, odczuwalne i zostało niejednokrotnie wypowiedziane przez gości. - W dobie wyjątkowego ubóstwa słownego i konkursowego szaleństwa, jakie można zaobserwować w szkołach, taki sposób spędzania czasu jest szczególny. Była to rzadka okazja do odkrycia często nieśmiałych, zagubionych i nie mogących się znaleźć w turniejowych zmaganiach uczniów – mówiła obecna na przeglądzie Magdalena Nogieć, doradca metodyczny w zakresie języka polskiego.
Wszyscy uczestnicy przeglądu uhonorowani zostali dyplomami i drobnymi upominkami w postaci porcelanowych figurek aniołków. Organizatorem i dobrą duszą przedsięwzięcia był Piotr Grosman, nauczyciel z „siódemki”, który wszystkim podziękował za udział i życzył szczęśliwych Świąt oraz powodzenia w Nowym Roku.