W trakcie prelekcji autor opowie o tym, jak zmienił się warsztat pracy archeologa w ciągu ostatnich 20 lat, z jakich nowych narzędzi korzystają archeolodzy i jaki to ma wpływ na naszą wiedzę o społecznościach prahistorycznych zamieszkujących tereny Europy Środkowej, w tym Śląska.
Dr Mirosław Furmanek jest wybitnym specjalistą w zakresie archeologii młodszej epoki kamienia na ziemiach polskich i w Europie Środkowej, a także zastosowania metod nieinwazyjnych w archeologii. Jego dorobek naukowy składa się z kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Wśród najważniejszych projektów badawczych prowadzonych przez prelegenta są badania wykopaliskowe na osadzie wczesnoneolityczych rolników w Dzielnicy k. Kędzierzyna-Koźle, badania otoczonej systemem rowów, wczesnobrązowej osady obronnej Pietrowicach Wielkich i badania osady i cmentarzyska z neolitu i wczesnej epoki brązu w Kornicach k. Raciborza. Autor jest również kierownikiem projektów naukowych wykorzystujących nowe metody w archeologii, m.in. projektu „Poza zasięgiem… Nieinwazyjne rozpoznanie zasobów dziedzictwa archeologicznego w południowej części powiatu oławskiego” oraz projektu „Zmiana kulturowa w neolicie i wczesnej epoce brązu na Śląsku. Interdyscyplinarny dialog w dobie nowych metod”.
Wykład odbędzie się w ramach Europejskich Dni Archeologii. Głównych organizatorem wydarzenia jest francuski Narodowy Instytut Archeologicznych Badań Ratowniczych (Inrap), a rolę polskiego koordynatora pełni Narodowy Instytut Dziedzictwa.