Święto Babci i Dnia Dziadka obchodzone jest w Polsce już ponad 40 lat. Pomysł uhonorowania wszystkich babć pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku. Rok później popularyzował to święto „Express Poznański”, a w 1966 roku „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia Dniem Babci. Trochę później powstała także tradycja obchodzenia Dnia Dziadka.
Wszystko po to, by krzewić w młodych ludziach szacunek i pamięć o najstarszych członkach rodziny, a także by każdy wnuczek mógł podziękować swym dziadkom za opiekę i ofiarowaną miłość.
21 stycznia jako Dzień Babci obchodzony jest również w Bułgarii i Brazylii. W Hiszpanii świętuje się ten dzień 26 lipca, natomiast we Francji jest to święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę marca. W USA i Rosji czci się pamięć dziadków w jeden dzień.
- Bardzo dobrze czuję się w roli babci. Moje wnuczęta zawsze pamiętają o Dniu Babci i Dziadka, obdarowują nas laurkami, kwiatami i przygotowują występy w Akademii Malucha – powiedziała pani Zdzisława z Jeleniej Góry, babcia Agatki i Kasperka. Kasperek zawsze wręcza babuni kwiaty z okazji jej święta, a jego siostra Agatka maluje laurki. - Bardzo kocham moją babcię, rysuję jej czerwone kwiatki i kotki – wyznała Agatka, wnuczka pani Zdzisławy z Jeleniej Góry.
Wczoraj o babciach i dziadkach nie zapomnieli dziewczęta i chłopcy z Przedszkola nr 2. Dzieci zaprosiły „bohaterów” dzisiejszego święta na program artystyczny. Były piosenki i tańce, do których zaproszono gości. Całość zakończyła się poczęstunkiem, w którego przygotowaniu pomogły dzieci, między innymi, wykonując pierniczki ze swoim imieniem.
Pracownicy Redakcji Jelonka także dołączają się do życzeń wnucząt i pragną złożyć gorące wyrazy pamięci i serdeczności wszystkim babciom oraz dziadkom, posługując się słowami Zofii Rogoszówny:
„Niechaj dziadzio z babunią, tak nam długo żyją,
póki komar i mucha morza nie wypiją.
A ty mucho, ty komarze, pijcie wodę powoli,
Niech się dziadzio z babcią, nażyją dowoli.”