Cel ten realizowany jest poprzez świadczenie usług asystenckich wspierających osoby starsze i umożliwiających im poprawę funkcjonowania w różnych obszarach życia osobistego i społecznego.
Fundacja Karkonoskie Centrum Rozwoju od kilku lat zajmuje się wsparciem asystenckim seniorów oraz osób z różnego rodzaju
niepełnosprawnościami. W ramach realizacji zadania Fundacja objęła dotychczas wsparciem 12. seniorów, w przewadze osoby z niepełnosprawnościami, wymagające wysokiego poziomu wsparcia, zamieszkujące samotnie i często pozbawione wsparcia ze strony najbliższej rodziny i otoczenia. Odbiorcami usług są w przewadze mieszkańcy Jeleniej Góry, ale wsparciem objęliśmy również kilka osób z Kamiennej Góry i Legnicy – mówi Monika Żak, koordynatorka zadania.
Oprócz usług asystenckich w ramach zadania działa telefon wsparcia.
Do problemów, z jakimi muszą się borykać nasi podopieczni należą problemy zdrowotne, utrata bliskich, zakończenie życia zawodowego, brak pieniędzy, utrata samodzielności, brak poczucia bezpieczeństwa czy poczucie bycia niepotrzebnym. Na utratę bliskich czy problemy zdrowotne mamy niewielki wpływ, ale poczuciu osamotnienia możemy skutecznie przeciwdziałać. Życie – zwłaszcza starszego - człowieka, dodatkowo często obarczonego niepełnosprawnością, może się zmienić, gdy w jego otoczeniu pojawi się przyjazna osoba, która z uwagą go wysłucha i będzie systematycznie dzwonić, by spytać o samopoczucie Realizacja niniejszego zadania ma na celu właśnie również taką zmianę – mówi Dorota Patejko, prezes Fundacji.
„Asystent seniora 60+” to nie jedyny projekt realizowany przez Fundację na rzecz seniorów. W br. wsparciem objęliśmy łącznie 63. osób w ramach programów resortowych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i prowadzimy już nabór na usługi w roku 2024. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Fundacją 732 555 718 oraz osobiście: ul. Wiejska 29 Jelenia Góra (obok Ryneczku Zabobrze) – dodaje Dorota Patejko.