Wśród gości imprezy nie zabrakło samorządowców, którzy nagrodzili GOPR – owców, za to że ryzykują swoim zdrowiem i życiem niosąc pomoc turystom. Podkreślano, że odpowiednio wyszkoleni ratownicy i dysponujący najnowocześniejszym sprzętem sprawiają, że wszyscy czują się bezpieczniej w naszym regionie.
Najważniejszą częścią uroczystości było złożenie ślubowania przez nową ratowniczkę i dziesięciu ratowników. Tym samym zostali oni oficjalnie włączeni w szeregi ratowników Grupy Karkonoskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Odznaka wieńczy dzieło
Straż kandydacki dla przyszłych goprowców trwa od trzech do pięciu lat. W jego trakcie muszą pełnić dyżury ratownicze (pod nadzorem doświadczonych ratowników) i zaliczyć szereg kursów doszkalających w warunkach letnich i zimowych. Zwieńczeniem jest kończący się egzaminem kurs I stopnia, na którym kandydat poznaje podstawy ratownictwa górskiego. Po zakończeniu stażu na wniosek Naczelnika Grupy, Zarząd Grupy uchwałą przyjmuje kandydata w poczet członków rzeczywistych (ratowników) GOPR. Dopełnieniem jest złożenie uroczystego przyrzeczenia i założenie służbowej odznaki.