– Otwór geotermalny już tam jest, natomiast muszą być tam wykonane badania hydrogeologiczne. Po kilku latach od odwiertu mogło się tam bowiem coś zmienić, a poza tym wcześniejsze badania nie były pełne. Drugą częścią zadania będzie zakotwiczenie otworu. W tej chwili jest on zabezpieczony tymczasowo, natomiast na potrzeby poboru wody muszą być tam zamontowane urządzenia techniczne, które będą pozwalały na bezpieczne korzystanie z wypływu gorącej wody o temperaturze ponad 86 stopni Celsjusza – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.
Według wstępnych założeń gorąca woda z odwiertu ma być wykorzystywana nie tylko na potrzeby term cieplickich. Pojawiło się kilka koncepcji na wykorzystanie tej wody. Wybudowane zostały m.in. niecki w Parku Zdrojowym, i być może woda o nieco niższej temperaturze trafiła by właśnie do nich. Pojawiły się pytania czy ciepła woda nie miałaby negatywnego wpływu na istniejące zadrzewienie i roślinność.
Jest jednak koncepcja stworzenia tam nieco innego mikroklimatu i obsadzenie tych terenów roślinami ciepłolubnymi i lubiącymi wilgoć. Byłoby to nie tylko ciekawe wykorzystanie i zagospodarowanie wód i parku, ale i atrakcją turystyczną, gdzie w warunkach górskich można byłoby znaleźć rośliny tropikalne.
Termin składania ofert na ogłoszony przetarg przewidziany jest do 22 kwietnia. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty na przełomie kwietnia i maja. Prace rozpoczną nad odwiertem i badaniami rozpoczną się maju. Główna faza badań ma się zakończyć na początku przyszłego roku.
Budowa Term Cieplickich to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 – Działanie 6.4. „Inwestycje w projekty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”.