Jest to projekt uchwały dedykowany do całej branży gastronomicznej, hotelarskiej itd., która w obecnym czasie nie może funkcjonować, a musi ponosić koszty związane z przyznanymi koncesjami - powiedział H. Papaj. - W myśl naszego projektu zwalnia się przedsiębiorców, prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych na terenie Jeleniej Góry z opłaty I, II i III raty należnej w 2021 r. za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży - dodał radny.
Przedsiębiorcy mają uiścić opłatę do końca stycznia, a najbliższa sesja Rady Miejskiej Jeleniej Góry zaplanowana jest na 5 lutego, ale uwzględniono to w projekcie uchwały.
Równocześnie przyznaje się zwrot opłaty pobranej od przedsiębiorców, którzy wnieśli opłatę do 31 stycznia 2021 r. za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży - czytamy w projekcie.
Jak się dowiedzieliśmy, H. Papaj wycofał swój projekt, a na sesji pojawi się dokument ponad podziałami - wszystkich radnych.
Cieszę się, że czasem się uda bez kłótni wszystkich przekonać - dodał były zastępca Marcina Zawiły.
Na podobne rozwiązanie zdecydowało się już sporo gmin w Polsce.
W związku z uwarunkowaniami prawnymi (projekt uchwały należy złożyć w terminie 7 dni przed sesją, a ponadto przedsiębiorcy, żeby nie stracić możliwości uzyskania zezwolenia na sprzedaż musieli wpłacić co najmniej jedną ratę tych należności przed końcem stycznia, a najbliższy termin sesji RM w Jeleniej Górze to 5 lutego, więc już po upływie tego terminu, i inne) zaszła konieczność precyzyjnego przygotowania projektu uchwały w tej sprawie - informuje Cezariusz Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta.
W wyniku osiągniętego porozumienia międzyklubowego radni klubów Koalicji Obywatelskiej i Bezpartyjnych Samorządowców zgodzili się na wspólny, jednobrzmiący projekt uchwały w tej sprawie, który został złożony w Radzie Miejskiej, jako projekt radnych i przewiduje, iż:
- zwalnia się przedsiębiorców prowadzących sprzedaż napojów alkoholowych w punktach sprzedaży6 z konieczności opłaty drugiej raty wnoszonej w terminach do 31 maja 2021 i 30 września 2021 r.
- zwraca się środki wniesione przez przedsiębiorców z tego tytułu, jakie zostały przez nich wpłacone w ustawowym terminie do 31 stycznia 2021.
To wszystko oznacza, iż w budżecie Miasta zabraknie pieniędzy z tego tytułu na wydatki wcześniej zaplanowane, a które miały być finansowane z tego źródła. Rada Miejska dokona odpowiednich korekt w budżecie na 2021 rok po przedstawieniu pełnych skutków finansowych takiego zwolnienia - dodał rzecznik.