O tegorocznym budżecie gminy oraz zaplanowanych w nim inwestycjach rozmawiamy z wójtem gminy Podgórzyn Mirosławem Kalatą
Jak gmina Podgórzyn przygotowała się na trudności z jakimi borykają się obecnie samorządy w Polsce?
Spodziewając się, że łatwo nie będzie, już w poprzednich latach podejmowaliśmy trudne decyzje, które pozwoliły nam wygenerować oszczędności w wydatkach bieżących. Mimo że budżet nie jest lekki to pozwala naszej gminie spokojnie funkcjonować i wykonywać inwestycje. Zwłaszcza, że pojawia się coraz więcej źródeł dofinansowania do różnych działań. Dlatego staramy się realizować zadania o których przez lata się tylko mówiło. Zwłaszcza te wskazywane przez mieszkańców.
Co jest najpoważniejszym obciążeniem dla gminnych finansów?
Najpoważniejszym obciążeniem dla budżetu są wydatki na oświatę, dlatego podjęliśmy kolejną próbę optymalizacji wydatków z tym związanych poprzez likwidację Szkoły Podstawowej w Sosnówce. Decyzja ta nie jest podyktowana żadnymi innymi względami poza ekonomicznymi. Liczymy, że każda trzeźwo myśląca osoba ją zrozumie.
Jakie inwestycje zamierza w tym roku zrealizować Gmina Podgórzyn?
Najważniejsze inwestycje planowane na ten rok to budowa obiektu wielofunkcyjnego, mieszczącego ośrodek zdrowia, remizę strażacką i centrum aktywności w Podgórzynie, budowa i modernizacja ul. Głowackiego w Borowicach, ul. Dolina Czerwienia w Podgórzynie, ul. Łąkowej w Miłkowie, ul. Słonecznej w Sosnówce, drogi w Staniszowie Dolnym, równoległej do drogi wojewódzkiej drogi w Ścięgnach Dolnych, ul. Sosnowej w Zachełmiu. Przymierzamy się także do budowy drogi i ronda w Marczycach, wybudujemy też drogę dojazdową oraz podciągniemy wodociąg i kanalizację do działki gdzie będzie budowany nowy komisariat policji w Podgórzynie. Nie zabraknie też inwestycji wodociągowych w Marczycach, Zachełmiu i Staniszowie. W tym roku zostanie też zakończona budowa hali przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie.
W jakim zakresie musieliście dokonać cięć w budżecie szukając oszczędności?
Największe cięcia dotyczą wydatków bieżących, a konkretnie oświaty. Koszty jej funkcjonowania w gminie w 2023 roku wynoszą około 13 milionów złotych. Oszczędzamy też na oświetleniu ulicznym, które jest w nocy wyłączone. Dodam, że już w poprzednich latach zostały ograniczone wydatki na komunikację miejską oraz dopłaty do opłat za wodę i ścieków. Pod znakiem zapytania stoi też organizacja w tym roku imprezy „Gitarą i...” w Borowicach.